اردشیر زاهدی، حق تعیین سرنوشت با جوانان ایرانی است نه وطنفروشان مزدور

اردشیر زاهدی وزیر خارجه ایران در زمان سلطنت پهلوی به بی‌بی‌سی فارسی گفت جز جوانان تحصیل‌کرده ایرانی هیچ کس را در تعیین سرنوشت این کشور صاحب صلاحیت نمی‌داند.

اردشیر زاهدی در پاسخ به اینکه منتقدان او را به طرفداری از جمهوری اسلامی متهم می‌کنند گفت”هیچ وقت درباره جمهوری اسلامی صحبت نکرده و نمی‌کند” اما به سیاست “تفرقه بینداز و حکومت کن” آمریکا و اسرائیل انتقاد کرد. او گفت دیپلمات‌های ایرانی در رسیدن به توافق هسته ای “شخصیت” و “صبر” نشان دادند و خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام را “مسخره” خواند.

آقای زاهدی بار دیگر تاکید کرد که به “قدرت ارتش ایران افتخار می‌کند” و گفت به قاسم سلیمانی هم که به کشورش “خدمت کرده” و برای آن “جنگیده” و از آن “دفاع کرده” افتخار کرده و می‌کند و خواهد کرد.

اردشیر زاهدی سفیر سابق ایران در آمریکا و بریتانیا گفت “آنها که خود را به خارج از ایران فروخته‌اند” کارشان “شرافتمندانه نیست” و گویی می‌خواهند در ایران، “عراق یا افغانستان یا سوریه دیگری” درست کنند…

متن کامل گفتگوی بی بی سی فارسی با اردشیر زاهدی، وزیر امورخارجه دوران پهلوی:

مخالفت شما با تحریم، نتیجه‌ای جز تقویت جمهوری اسلامی ندارد و نوعی حمایت از جمهوری اسلامی تلقی می‌شود آیا شما از جمهوری اسلامی حمایت می‌کنید گفت: راجع به دولت و جمهوری اسلامی هیچ وقت صحبت نکردم و نمی‌کنم، در این موضوع عقیده‌ام بوده و هست درحالی که ما در اینجا خوش می‌گذرانیم و خوب می‌خوریم، دلم با ایرانی‌هایی است که در ایران شرایط اقتصادی مساعد و حتی دارو ندارند. آن‌ها را برادران و خواهران خودم می‌خوانم.

دیپلمات‌های ایران الحق و الانصاف ۵ سال زحمت کشیدند و توافقنامه‌ای را امضا کردند اما رئیس جمهور آمریکا آمد گفت چون رئیس‌جمهور قبلی که امضا کرده سیاه پوست من آن را قبول ندارم؛ این چیزها در دنیای امروز قابل قبول نیست.

ایرانی‌هایی که در خارج می‌گویند بروید آنجا بمب بیاندازید، به نظرم آن‌ها دیگر ایرانی نیستند و شرافتشان را فروختند و از خارج پول بگیرند.

من به قدرت ارتش ایران که برای مملکت خودش قسم خورده افتخار می‌کنم، به همین دلیل با یک ژنرالش بد بودند آن برخلاف قوانین بین‌المللی چه کردند؟ بعد به سایرین می‌گویند شما تروریست هستید تروریست کسانی هستند که برخلاف قوانین ترور می‌کنند و بعد می‌گویند افتخار می‌کنیم که ترور کردیم.

آیا حمایت شما از آقای سلیمانی به این معنا نیست که شما به سمت حمایت جمهوری اسلامی کشیده شده اید؟:
بگذارید هرکسی هرچیزی دلش می‌خواهد بگوید این سربازان و افسران و به بالا به قرآن و مملکتشان قسم خوردند و برای مملکتشان مقابل اسرائیل جنگیدند و از مملکتشان دفاع کردند.

من به او افتخار می‌کردم، افتخار می‌کنم و افتخار خواهم کرد، کسی که جان خودش را در راه مملکتش فدا کرد نه کسانی که خودشان را به پول فروخته‌اند.

۶۰ میلیون از جمعیت امروز ایرانی سواد دارند و ۴۰ میلیون آن‌ها مدرسه و دانشگاه رفته و یا دکتر و مهندس هستند ۲۰ میلیون از این جمعیت خانم‌ها هستند و این سرمایه‌ای است که بسیاری از کشورها آن را ندارند.من به منابع انسانی ایران افتخار می‌کنم.

آینده ایران در اختیار کسانی است که اراده دارند و می‌توانند خودشان دولت را بیاورند و ببرند و ما در خارج چنین حقی را نداریم.

غلط می‌کنند کسانی که تغییر حکومت در ایران را عامل پیشرفت می‌دانند.

آمریکا و شرکایش مانند اسرائیل و سعودی در برابر ایران به زانو درآمدند. آن‌ها خلاف قانون سازمان ملل که خودشان در آن حضور دارند و در آنجا رای دادند عمل می کنند.

اگر می‌خواهید علیه مردم ایران زور بگوید، من طرفدار هرکسی می‌خواهید بگویید هستم.

دولت ایران امروز مال مردم ایران است. آن جوانان هستند که برای خودشان تصمیم می‌گیرند. ما کسانی که از ایران رفتیم پول هم برای خودمان برداشتیم و آوردیم حق نداریم بگوییم لنگش کن! این خلاف شرف است.
من هر ایرانی که از خارجی پول می گیره و خودش رو می فروشه برای خاطر پول و مقام و ویزا داشتن، این آدم به درد شرافت نمی خورد و شرافتمند نیست. ایران هم از آن بیدهایی نیست که با این بادها بلرزد.

ما چندین میلیارد پول برای خرید طیاره دادیم اما امروز ایران خودش هواپیما و زیردریایی می‌سازد، من به آن‌ها افتخار می‌کنم.

وزیر خارجه آمریکا غلط می‌کند که از خلیج ع ر ب ی به جای خلیج فارس استفاده می‌کند، کجا خوانده؟ بچه بوده.

من صریح بگویم آتیه ایران برای جوانان ایران است. من به این جوان ها سر تعظیم فرود می‌آورم، من به آن ها حسادت نمی‌کنم چرا که بیشتر از من می‌فهمند و مناسبات زندگی امروزی را هم رعایت می‌کنند حتی در مساجد ما هم امروزه کامپیوتر است…
اما اگر کس دیگری بخواهد برای ما تصمیم بگیرد، نه من نمی توانم آن را قبول کنم.

گوینده بی بی سی: شما دخالت خارجی را در هر شکل رد می کنید.

منبع؛ برنامه ۶۰ دقیقه – ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ – بی بی سی فارسی