23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

یک فرمانده فرانسوی داعش به ۳۰ سال حبس محکوم شد

تایلر ویلوس، یک فرمانده فرانسوی ‌زبان داعش در دادگاهی در پاریس به ۳۰ زندان محکوم شد. او به اتهام دست داشتن در جنایت جنگی در سوریه و فرماندهی گروهی از تروریست‌های “دولت اسلامی” در این کشور محاکمه شد.

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های تایلر ویلوس ۲۵ ژوئن در پاریس آغاز شد و روز گذشته (جمعه سوم ژوئیه/ ۱۳ تیر) خاتمه یافت. دادستان برای متهم تقاضای حبس ابد کرده بود و دادگاه او را به ۳۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محور اصلی اتهام‌های ویلوس دست داشتن در جنایت‌های گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در سوریه بود.

تایلر ویلوس از جمله متهم شده بود که در قتل دست‌کم دو زندانی گروه داعش دست داشته است. در ویدئویی که این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۵ در فضای مجازی منتشر کرد، دو زندانی دست و چشم‌بسته دیده می‌شوند که با شلیک گلوله به سرشان کشته شده‌اند و ویلوس با سلاح و نقاب کمی دورتر از آنها ایستاده است.

گیوم میشلان، دادستان کل که برای متهم تقاضای حبس ابد کرده، تایلر ویلوس را چهره کلیدی جهادگرایان افراطی فرانسوی‌زبان معرفی می‌کند و می‌گوید او تقریبا همه را می‌شناسد.

دادستان همچنین معتقد است که این متهم ۳۰ ساله از دوران همکاری با اسلام‌گرایان تروریست داعش تا کنون “ذره‌ای” تغییر نکرده است.

ویلوس در بازجویی اعتراف کرده که با عبدالحمید اباعود که سرویس‌های امنیتی فرانسه او را مغز متفکر حمله‌های تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس می‌دانند، در تماس بوده است. به گفته پلیس فرانسه، اباعود پیش از حمله‌های تروریستی پاریس مدتی در سوریه و در کنار ستیزه‌جویان گروه تروریستی داعش بوده است.

امیر فرانسوی داعش
مطابق تحقیقات بازپرسان پرونده، تایلر ویلوس پس از ورود به شمال سوریه عضو “پلیس داعش” شده و مدتی “امیر” گروهی از جهادگرایان فرانسوی‌زبان بوده است.

دادستانی معتقد است که متهم در “عملیات پاکسازی” اسلام‌گرایان تروریست در سوریه دست داشته و به شرکت در این عملیات که هدف آن سر به نیست کردن “کافران” عنوان می‌شود، افتخار می‌کند.

تایلر ویلوس همچنین مدتی در شهر رقه، مرکز استانی به همین نام در شمال شرق سوریه و در ساحل رود فرات بوده است. این شهر سال ۲۰۱۴ به تصرف جهادگرایان داعش درآمد و مدت حدود سه سال پایتخت خلافت خودخوانده اسلام‌گرایان در سوریه بود.

پس از بیرون راندن اسلام‌گرایان از رقه تعدادی گور جمعی در این منطقه کشف شد که پرده از جنایت‌های گروه تروریستی داعش و “قتل‌های فجیع” آن در سوریه برداشت.

قاضی دادگاه با تقاضای دادستان برای صدور حکم حبس ابد برای ویلوس با این استدلال موافقت نکرد که حکم ۳۰ سال زندان می‌تواند “بارقه‌ای از امید” برای متحول شدن او باشد. دادگاه در عین حال حکم داده که ویلوس باید دست‌کم ۲۲ سال از دوره محکومیت خود را بگذارند تا بتواند تقاضای آزادی زودهنگام کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط