5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

گزارش یونسکو؛ هر پنج روز یک خبرنگار در جهان کشته می‌شود

بنابه گزارش رسانه ها و به نقل از یونسکو، خبرنگاران زیادی در گوشه و کنار جهان و طی رپرتاژ خبر از صحنه های جنگی یا حوادث کشته می شوند.
سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی زیرمجموعه سازمان ملل متحد، یونسکو، می‌گوید که در هر پنج روز، یک روزنامه‌نگار در جهان به دلیل فعالیت‌ کاری و حرفه‌ای خود کشته می‌شود.

یونسکو در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه، ۱۲ آبان‌ماه، صادر کرد، اعلام کرد که از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۵ حداقل ۸۲۷ روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته شده‌اند که از این میان ۱۱۵ نفر آنها در سال گذشته میلادی جان خود را از دست داده‌اند.

بر این اساس، سال ۲۰۱۵ دومین سال مرگبار جهان برای روزنامه‌نگاران در یک دهه گذشته بوده است.

یونسکو می‌گوید که این گزارش شامل دیگر خشونت‌ها علیه روزنامه‌نگاران مانند شکنجه، بازداشت خودسرانه، ربودن یا آزار و اذیت آنها نیست.

در این گزارش آمده است که از ۲۱۳ روزنامه‌نگاری که در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ کشته شدند، ۷۸ نفر در کشورهای عربی بودند.

بنا بر اعلام یونسکو، بیشتر این تلفات ناشی از جنگ و درگیری در کشورهایی مانند سوریه، عراق، یمن و لیبی بوده است.

در همین مدت، ۵۱ روزنامه‌نگار در آمریکای لاتین و حوزه کاراییب، ۳۴ نفر در آسیا، ۲۷ روزنامه‌نگار در آفریقا و ۱۲ روزنامه‌نگار در مرکز و شرق اروپا کشته شده‌اند.

تقریبا نیمی از روزنامه‌نگاران آن‌لاین که در دو سال گذشته کشته شدند، خبرنگاران و وبلاگ‌نویس‌هایی بودند که جنگ در سوریه را گزارش می‌کردند.

یونسکو می‌گوید که عراق و سوریه مرگبارترین کشورهای جهان برای روزنامه‌نگاران بوده و اوکراین، افغانستان و پاکستان در رتبه‌های بعدی این فهرست قرار دارند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط