23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

کمک ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران

خبرگزاری آلمان گزارش کرده است، کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۳ اوت (۳۱ مرداد) یک بسته مالی را برای حمایت از پروژه‌های مختلف در ایران به تصویب رساند. سایت “یوراکتیو” که در زمینه انتشار اخبار مربوط به اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند، گزارشی درباره تصویب این بسته کمک مالی منتشر کرده است.

هدف از این کمک‌های مالی پشتیبانی از تحولات اقتصادی و اجتماعی پایدار در جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است. ۸ میلیون یورو از این مبلغ برای حمایت از بخش خصوصی پیش بینی شده است.

هدف از این کمک ۵۰ میلیون یورویی همچنین تداوم همکاری اقتصادی با ایران اعلام شده است. اتحادیه اروپا بر آن است تا با این اقدامات به ایران و شرکای اقتصادی آن کشور، با توجه به تحریم‌های آمریکا و خروج آن کشور از توافق هسته‌ای، کمک کند.

اتحادیه اروپا و برجام

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این رابطه گفته است: «از زمان از سرگیری مناسبات بین اتحادیه اروپا و ایران که در سایه توافق هسته‌ای ممکن شد، سطح همکاری‌ها در بسیاری از عرصه‌ها گسترش یافته است. ما مصمم هستیم، به این همکاری ادامه دهیم. با این بسته کمک‌های مالی، آن بخش از مناسبات اقتصادی در ایران تقویت می‌شوند که برای شهروندان ما سود مستقیمی به همراه دارند.»

نیون میمیکا (Neven Mimica)، مسئول بخش همکاری‌های بین‌المللی و عمران اتحادیه اروپا، در تکمیل سخنان موگرینی گفته است: «با این اقدام اتحادیه اروپا پشتیبانی خود از مردم ایران وتحول صلح‌آمیز و پایدار آن کشور را به نمایش گذاشته است. با این اقدام از همه نیروهای فعال در عرصه اقتصادی و به‌ویژه بخش خصوصی حمایت می‌شود.»

از جمله پروژه‌های مورد حمایت اتحادیه اروپا پروژه‌های زیست‌محیطی و همچنین پروژه‌های ناظر بر کاهش مخاطرات اعتیاد به مواد مخدر اعلام شده است.

گزارشگر “یوراکتیو” در پایان گزارش کوتاه خبری خود نوشته است این موضوع که آیا چنین اقداماتی می‌توانند منجر به نجات برجام شوند، بسی جای تردید دارد. بسیاری از شرکت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایران را در ارتباط با تحریم‌های آمریکا تکرار کرده‌اند. این شرکت‌ها نگران بوده‌اند که ادامه همکاری‌های اقتصادی‌شان با ایران می‌تواند فعالیت آن‌ها در آمریکا را به مخاطره افکند.

به سخن دیگر، بسته کمک ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا اقدامی ناچیز در راستای نجات برجام است.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط