19.2 C
Paris
Wednesday, March 29, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

کرونا باعث تغییر میلیون‌ها شغل شده است

طبق آمار، در سال ۲۰۲۲ احتمال بیکاری ۲۰۷ میلیون نفر در جهان داده می‌شود. به باور کارشناسان احتمال می‌رود که آمار واقعی بسیار بیش از این باشد. و این‌ها همه پیامد گسترش کروناست که سایه آن بر جهان همچنان سنگینی می‌کند.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO)، افراد بی‌شماری در سراسر جهان در پی همه‌گیری کرونا اولویت‌های شغلی خود را تغییر داده و مشاغل خود را ترک کرده‌اند.

گای ریدر، مدیرکل این سازمان در ژنو گفت، وضعیت در بعضی حوزه‌ها دائما بدتر شده و هر چه می‌گذرد پر کردن جای خالی برخی از موقعیت‌های شغلی دشوارتر می‌شود، مثل حوزه‌های غذا و رستوران‌داری و همچنین پرستاری و مراقبت از بیماران.

او این وضعیت را ناشی از درجاتی از فقدان اعتماد می‌داند که در تاخت و تاز کرونا به وجود آمده است. به باور او مردم نمی‌دانند که در این شرایط آیا نیازهای معیشتی‌شان با مشاغل فعلی‌شان برآورده خواهد شد و می‌توانند در این مشاغل پیشرفت کنند یا نه.

به همین دلیل و دلایل مشابه دیگر، بسیاری در چنین وضعیتی تمایل خود به جست‌وجو برای کار را از دست داده‌اند. به همین دلیل است که سازمان بین‌المللی کار میزان واقعی آمار بیکاران را بسیار بالاتر از آمار رسمی‌ می‌داند.

سازمان بین‌المللی کار از مؤسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد.

این سازمان با تکیه بر آمار رسمی می‌گوید، در سال ۲۰۲۲ احتمال می‌رود که شمار بیکاران جهان به حدود ۲۰۷ میلیون نفر برسد.

این آمار اگرچه رقم کمی نیست اما نسبت به آمار بیکاران در سال گذشته (۲۱۴ میلیون نفر) و یک سال پیش از آن در سال ۲۰۲۰ (۲۲۴ میلیون نفر) کاهش نشان می‌دهد.

دلیل هم این است که بسیاری در بحران کرونا از مشاغلی مانند کار در رستوران، خرده‌فروشی و مراقبت و نگهداری از بیماران دست می‌کشند، نه تنها در آلمان بلکه در نقاط گوناگون جهان.

بهبود آهسته بازار کار در سطح جهان
شمار بیکاران جهان در سال ۲۰۱۹ یعنی زمانی که هنوز ابتلا به کرونا جهان‌شمول نشده بود، تنها ۱۸۹ میلیون نفر بود.

گای ریدر، مدیرکل سازمان بین‌المللی کار می‌گوید: «روند بهبود وضعیت بازارهای جهانی بسیار کندتر از انتظارهاست.»

این سازمان پیش‌‌بینی کرده که تعداد بیکاران دست کم تا سال ۲۰۲۳ بیش از سطح آمار بیکاران در دوران پیشاکرونا باشد.

دلیل این پیش‌بینی نیز گردش دو گونه جهش‌یافته بسیار سرایت‌پذیر کرونا، یعنی سویه‌های دلتا و اومیکرون در کشورهای جهان است که به ناامنی روانی در مورد چگونگی سیر بیماری کووید ۱۹ دامن زده است.

طبق برآورد سازمان بین‌المللی کار، در سال ۲۰۲۲ شمار مشاغل تمام‌وقت (۴۸ ساعت در هفته) به میزان ۵۲ میلیون شغل نسبت به پایان سال ۲۰۱۹ کاهش نشان خواهد داد.

این سازمان هشت ماه پیش در برآورد خود در این مورد خوش‌بینی بیشتری به خرج داده و پیش‌بینی کرده بود که این کاهش شامل ۲۶ میلیون شغل تمام‌وقت شود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط