23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

کاهش ارزش دلار و سکه در ایران پس از تحریم

بنابه گزارش رسانه ها، یک هفته پس از آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران، نه تنها قیمت ارز و سکه طلا در ایران کاهش یافته بلکه بازار جهانی نفت و طلا نیز شاهد افت قیمت‌ها هستند.

هر دلار آمریکا روز دوشنبه و در جریان مبادلات بازار آزاد ارز تهران در محدوده ۱۳ هزار و ۹۰۰ تا ۱۴ هزارتومان معامله شد که در مقایسه با اوج قیمت هفته گذشته که حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود، نشان از کاهش قیمت داشت.

هر یورو نیز طی معاملات روز دوشنبه در مقابل ۱۵ هزار و ۸۰۰ تا ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان مبادله شد. قیمت یورو نیز در روز آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امامی هم روز دوشنبه ۴ میلیون و ۳۳۰ هزارتومان مبادله شد. بهای هر قطعه تمام سکه طلا هفته گذشته تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان افزایش یافته بود.

در همین حال، محمد کشتی آرای، رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین دلیل نزول قیمت ارز را سیاست‌های فعلی بانک مرکزی ایران عنوان کرده است.

به نظر می‌رسد منظور آقای کشتی آرای از سیاست‌های بانک مرکزی، عرضه محدود ارز در بازار باشد. او همچنین دلیل دیگر کاهش قیمت سکه طلا را نیز کاهش بهای جهانی طلا اعلام کرده است.

چرا که همزمان با سیر نزولی قیمت‌ها در بازارهای موازی ایران، بازارهای جهانی نیز در برابر تحریم‌های جدید آمریکا علیه اقتصاد ایران با خونسردی ظاهر شده‌اند.

طی یک هفته گذشته قیمت جهانی طلا نیز نزدیک به ۲۶ دلار کاهش یافته، به طوری که طی معاملات روز دوشنبه بازار جهانی هر اونس طلا یکهزار و ۲۰۲ دلار به فروش رسید.

در همین مدت بهای جهانی نفت هم سیر نزولی داشته است. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در یک هفته گذشته بیش از ۲ دلار کاهش یافته و به ۶۱ دلار رسیده است.

کارشناسان معتقدند کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی، اعطای تخفیف به هشت کشور توسط آمریکا برای خروج موقت از شمول تحریم خرید نفت ایران و نیز ادامه رشد تولید و صادرات نفت آمریکا از منابع شیل، چشم‌انداز قیمت در بازار نفت را نزولی کرده است.

ایالات متحده آمریکا از روز ۵ نوامبر گذشته موج دوم تحریم‌های خود علیه اقتصاد ایران شامل تحریم‌های نفتی، تجاری و مالی را به اجرا گذاشت. پیش‌تر و در ۸ ماه می گذشته آمریکا در اعتراض به آن چه که حمایت ایران از گروه‌های تروریستی منطقه خاورمیانه اعلام کرد، به طور یکجانبه از برجام خارج شد. همزمان موج اول تحریم‌ها علیه ایران را که شامل تحریم تجارت میان دو کشور و معامله دلار و طلا از سوی ایران بود را به اجرا گذاشت.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها