23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

چرا مردان بیش از زنان در معرض ابتلا به کرونا هستند؟

براساس پژوهش‌های انجام شده در جهان، مردها به مراتب بیش‌تر از زن‌ها به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. مرگ در پی کرونا نیز نزد آنها سه برابر زنان است. یک اپیدمیولوژیست به دلایلی چون سیگار، سبک زندگی و سیستم ایمنی بهتر زنان اشاره می‌کند.

خانم مارسیا استفانیک، استاد علوم پزشکی در دانشگاه استنفورد آمریکاست. او در یک انستیوی تحقیقات پیشگیری، مشغول مطالعه روی “بیماری‌های همه‌گیر” است؛ این که پاندمی در چه شرایطی بروز می‌کند، چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت یا دستکم از تاثیر و دامنه ‌آن کاست.

این اپیدمیولوژیست هفته‌هاست سرگرم بررسی اطلاعات بیمارانی است که در کشورهای مختلف به ویروس کرونا آلوده شده‌اند. او می‌گوید: «در آلمان ۶۶درصد درگذشتگان مرد بوده‌اند. نسبت ابتلا نیز در مردها بیشتر است، ۵۲ درصد مرد و ۴۸درصد زن.»

از نظر پروفسور استفانیک، چنین تمایزی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله تفاوت ژنوم دو جنس یا هنجارهای اجتماعی و سبک زندگی زن‌ها و مردها. او می‌گوید: «سیگار کشیدن اثر زیادی در مبتلا شدن دارد زیرا ویروس کرونا مجاری تنفسی را آلوده می‌کند و مردهای سیگاری عموما از زن‌ها بیشترند.»

مصداق این امر را به خوبی می‌توان در چین پیدا کرد. جایی که مردان خیلی بیشتر از زنان سیگار می‌کشند و آمار فوت ناشی از کرونا نزد مردها نیز به شکل قابل توجهی بیش از زن‌هاست. طبق داده‌های ثبت شده در جمهوری خلق چین، تعداد مردان سیگاری که فوت می‌کنند، ده برابر زنان است.

در ایتالیا نیز شواهد به همین قرار است و مردها بیش‌تر از زن‌ها در اثر کرونا درگذشته‌اند. طبق آمار رسمی، در برابر هفت میلیون شهروند مرد سیگاری، ۵/۴ میلیون زن اهل سیگار وجود دارد. پروفسور استفانیک می‌گوید احتمال دارد مصرف مشروب الکلی هم فرد را مستعد ابتلا به ویروس بکند.

یک عامل دیگر به عمر طولانی‌تر زن‌ها در کشورهای صنعتی بر می‌گردد. نزد زنان، نه تنها نرخ امید به زندگی بالاتر است، بلکه آنها از نظر ژنتیکی هم سیستم ایمنی بدنی قوی‌تری دارند. خانم استفانیک تاکید می‌کند که بدن زن با بیماری‌های عفونی بهتر مقابله می‌کند: «و البته زن‌ها به همین خاطر بیشتر مستعد بیماری‌های خودایمنی هستند.»

بررسی سوابق ۴۷۸۹ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ در دانشگاه میامی نیز نتایج تحقیق پروفسور استانتیک را تصدیق می‌کند. در این بررسی مشخص شده که در سراسر دنیا، آمار فوت مردان بر اثر کرونا، سه برابر زن‌هاست.

خانم استفانیک با احتیاط یادآور می‌شود که هنوز شواهد اپیدمیولوژیک کافی وجود ندارند که بتوان نتایج قطعی گرفت: «اما روند مشابهی در همه کشورهاهست و آن این که مردها بیشتر از زن‌ها می‌میرند.»

دویچه وله

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها