18 C
Paris
Monday, July 22, 2024

پناهجویان بدون مدرک، قربانیان قاچاقچیان انسان

گزارشی از وضعیت پناهجویان بدون مدرک در اروپا توسط یورونیوز تهیه شده که از نظر می گذرد؛ اگر می خواهید چهره مدرن برده داری را ببینید، تنها کافی است سری به متروی بروکسل بزنید. دیوارهای ایستگاه آرت-لوآ حاصل کار پناهجویان بدون اوراق هویت است. آوارگانی چون محمد که ماه ها در شرایط طاقت فرسا و با دستمزد روزانه ۵۰ یورو برای باسازی این ایستگاه تلاش کرده اند.

محمد مهاجری از کشور مراکش است. او درباره کارش می گوید: «آن‌ها زمانی ما را به کار می گیرند که کار برای دیگران سخت و غیرقابل تحمل است. یک بار من سه بازه ۸ ساعته، پشت سر هم کار کردم. یعنی ۲۴ ساعت بدون وقفه. اگر اعتراض کنی، امکان اخراجت وجود دارد. پس مجبور می شوی ادامه دهی. زندگی روزمره ما سراسر از ترس و وحشت است.»

براساس آخرین گزارش شورای اروپا، قاچاق انسان برای بهره‌کشی کاری در سراسر اروپا در حال افزایش است.

اغلب قربانیان، مهاجرین بدون مدرک هویت هستند، اما همه گروه های آسیب پذیری که در شرایط اقتصادی ضعیف زندگی می کنند نیز در معرض خطر هستند.

آنچه در ابتدا یک فرصت شغلی به نظر می رسد به یک جهنم تبدیل می شود. قربانیان برای کار و زندگی شان به قاچاقچیان خود وابسته می شوند.

قربانیان با وجود تهدید و خشونت به کار خود ادامه می دهند و به ندرت درباره شرایط خود حرف می زنند. ترس از اخراج از کشور و انتقام جویی قاچاقچیان آنان را به سکوت وا می دارد.

در این شرایط، انجمن هایی چون انجمن سوریه در بلژیک وجود دارد که با ارائه سرپناه به قربانیان قاچاق انسان، سعی در یاری رساندن به این افراد دارد. مدیر انجمن سوریه، کریستین مولر به یورونیوز می گوید: «به علت افزایش تعداد مهاجران بدون مدارک هویتی و رکود اقتصادی در اروپا، بهره برداری از این افراد برای کار در مقابل هیچ افزایش زیادی داشته است.»

بلژیک به علت مراکز پذیرش تخصصی قربانیان و قوانین ویژه نمونه خوبی در مبارزه با قاچاق انسان به شمار می رود.

دادستان شهر لیژ، فردریک کورتز به یورونیوز توضیح می دهد که اغلب با پرونده های قاچاق انسان بر خورد می کند و یکی از مشکلات رسیدگی به این نوع پرونده ها حرف های متناقض قربانیان است. کورتز می گوید:« قربانیان به علت آسیب‌های روانی ناشی از زندگی در شرایط سخت، نمی توانند زندگی خود را توضیح دهند. وکلا از موقعیت سوء استفاده کرده و می گویند که شهادت قربانیان قابل اعتماد نیست.»

او معتقد است برای پایان دادن به قاچاق انسان به اروپا باید سیاست های کیفری را در سرتاسر این قاره اصلاح کرد و بهبود بخشید. سازمان‌های مردم نهاد، اتحادیه های کارگری و بخش خصوصی نیز باید در این زمینه با یکدیگر هماهنگ باشند و همکاری کنند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها