18 C
Paris
Monday, July 22, 2024

پاسخ دانشجوی مسلمان فرانسوی به انتقادها درباره حجابش

بنابه گزارش رسانه ها، رئیس یک اتحادیه دانشجویی در فرانسه که از سوی چند مقام فرانسوی متهم به استفاده از روسری برای منافع سیاسی شده بود، در واکنش به این ادعاها آن را “رقت‌انگیز” خوانده است.

وزیر کشور فرانسه شخصا از مریم پوجتو که مسلمان هست، به خاطر ظاهر شدن با روسری در یک مصاحبه تلویزیونی انتقاد کرد.

این دانشجو در مصاحبه با خبرگزاری بازفید گفت: “این اعتقاد من است…حجاب من عملکردی سیاسی ندارد.”

خانم پوجتو که ۱۹ سال دارد، رئیس اتحادیه دانشجویی دانشگاه سوربن پاریس است.

او در مستندی در حالی که حجاب پوشیده بود ظاهر شد و درباره اعتراض‌های دانشجویی علیه اصلاحات رئیس ‌جمهوری فرانسه در زمینه آموزش حرف زد.

مارلین شیاپا، وزیر برابری فرانسه، گفته است که این کار او “نوعی از ترویج اسلام سیاسی” است. خانم شیاپا افزوده که اتحادیه ملی دانشجویان فرانسه “باید به ما به طور روشن و منسجم بگوید که چه ارزش‌هایی را می‌خواهد ترویج دهد”.

در همین حال جرارد کولومپ، وزیر کشور فرانسه، می‌گوید که ظاهر شدن خانم پوگوتو با حجاب “عمل تحریک‌آمیز” بوده و او آن را “تکان دهنده” یافته است.

پوشش روسری اسلامی در سال ۲۰۰۴ در مدرسه‌ها و برخی مکان‌های عمومی در فرانسه ممنوع شد، اما پوشیدن آن در دانشگاه‌های این کشور ممنوعیت قانونی ندارد.

خانم پوجتو در مصاحبه‌ای با سایت بازفید گفته است که گفته‌های مقام‌های سیاسی پس از ظاهر شدن او در تلویزیون “خیلی زشت” بوده است.

او گفته است شنیدن چنین اظهاراتی از سوی وزیر کشور “رقت انگیز” بوده است.

دانشجویان از ماه مارس به این طرف به برنامه‌ای اعتراض می‌کنند که طی آن قرار است برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی معیارهایی تعیین شود. در حال حاضر راه یابی دانش‌آموزانی که از مدرسه فارغ می‌شوند، به یکی از دانشگاه‌های دولتی تضمین شده است.

خانم پوجتو همچنین در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و گفته‌ که “پیام‌های نفرت‌آمیز” دریافته کرده است.

اتحادیه دانشجویان گفته است که خانم پوجتو قربانی “نفرت نژادپرستانه، جنسیت‌گرایانه و اسلام‌هراسانه” بوده است.

فرانسه با حدود پنج میلیون مسلمان، بزرگ‌ترین اقلیت مسلمان را در اروپای غربی دارد.

پارلمان فرانسه در سال ۲۰۰۴ میلادی با اکثریت قاطع به کاربردن نمادهای مذهبی در مدارس را ممنوع کرد و بدین ترتیب حجاب اسلامی که نمادی از مذهب به شمار می رود در مدارس این کشور ممنوع شد.

این اقدام اگر چه حمایت بسیاری از گروه‌های سیاسی را با خود دارد، با اعتراض های زیادی در جامعه مسلمانان فرانسه مواجه شده بود.

فرانسه همچنین در سال ۲۰۱۱ استفاده از نقاب و برقع در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرد و به این ترتیب نخستین کشور اروپایی شد که چنین ممنوعیتی را وضع می‌کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط