21.4 C
Paris
Thursday, September 28, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

پارلمان اوکراین تحریم‌های گسترده به مدت ۵۰ سال علیه ایران را تصویب کرد

پارلمان اوکراین به طرح تحریم ایران به مدت «۵۰ سال» رای مثبت داد.

در پی حملات روز‌های گذشته روسیه به کی‌یف با پهپاد‌های ساخت ایران، ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین از پارلمان خواست با پیش نویس قطعنامه‌ای درباره تحریم‌ها علیه ایران موافقت کند.

این لایحه که توسط شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین پیشنهاد شده بود امروز با ۳۲۸ رای مثبت به تصویب رسید. این لایحه با ابلاغ زلنسکی اجرایی خواهد شود.

به گفته رسانه های اوکراینی در پیش‌نویس این لایحه پیشنهاد شده است ممنوعیت همه جانبه‌ای در خصوص فعالیت‌های تجاری با ایران از جمله سرمایه گذاری‌، انتقال فناوری و حمل‌ و نقل هوایی صورت بگیرد. همچنین در این پیش‌نویس آمده است توقف ترانزیت محصولات ایرانی از طریق خاک اوکراین و ممنوعیت خروج دارایی‌های ایران در اوکراین در دستور کار قرار بگیرد.

علاوه بر این، پیشنهاد شده هرگونه انتقال مالی از جمله پرداخت الکترونیکی (به ویژه حواله، تسویه و پرداخت نقدی) از سوی ایران متوقف شود و پرداخت‌های بین‌الملل برای ایران در بانک‌های دولتی اوکراین ممنوع شود.

به گزارش اسپوتنیک، یاروسلاو ژلزنیاک، نماینده پارلمان اوکراین در کانال تلگرامی خود به رای ۳۲۸ نماینده به مصوبه بسته تحریمی علیه ایران اشاره کرده است.

تحریم‌ها شامل ممنوعیت کامل عملیات تجاری با ایران، توقف ترانزیت منابع، پروازها و حمل‌ونقل شهروندان ایرانی از طریق قلمرو اوکراین، امتناع کی‌یف از انجام تعهدات اقتصادی و مالی در رابطه با شهروندان ایرانی و ممنوعیت برای انتقال فناوری‌ها و حقوق مالکیت معنوی آنها می‌شود. همچنین پرداخت الکترونیکی شهروندان ایرانی در اوکراین انجام نخواهد شد.

این مصوبه هنوز باید به امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برسد و به قانون تبدیل شود. رهبر اوکراین خود لایحه‌ای برای تحریم ۵۰ ساله علیه جمهوری اسلامی ایران را به پارلمان ارائه کرده بود.

زلنسکی هفته گذشته مستقیماً از مقامات جمهوری اسلامی پرسیده بود: “چرا می‌خواهید در ترور روسیه شریک باشید؟”

میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) گفت که کی‌یف توسط ده‌ها پهپاد شاهد مورد اصابت قرار گرفته است. او ایران را “رژیم تروریستی” خواند.

پودولیاک در توییتر خود نوشت: «تهران به متحد کلیدی مسکو در این جنگ تبدیل شده است و به روسیه مقادیر زیادی تسلیحات برای حملات به شهرهای غیرنظامی اوکراین می‌دهد».

تهران اما در واکنش گفته که این اقدام زلنسکی برای جلب حمایت نظامی و مالی غرب بوده است.

ادعای ایران: “به هیچ وجه” تسلیحاتی به روسیه ارسال نکرده‌ایم

در یکی از جدیدترین موضع‌گیری‌های مقام‌های جمهوری اسلامی در ارتباط با اتهام‌ها به ایران در خصوص ارسال پهپاد به روسیه، سردار حمزه قلندری، رئیس امور بین‌الملل وزارت دفاع و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با فارس، موضع‌گیری رسمی و پیشین مقام‌های ایران را تکرار کرد.

او با بیان اینکه “ایران به هیچ وجه تسلیحاتی برای مشارکت در جنگ روسیه با اوکراین به روسیه و یا اوکراین نداده است” افزود: «ما پس از اکتبر ۲۰۲۰ شاهد گسترش تجهیزات و تسلیحات ایرانی در کشورهای مختلف هستیم.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های متعدد، روسیه در جنگ تهاجمی بیش از یکساله خود علیه اوکراین بارها از پهپادهای انتحاری “شاهد” ساخت جمهوری اسلامی استفاده کرده که خسارت‌های جانی و مالی بسیاری در اوکراین به بار آورده است.

مقامات اوکراین شواهد بسیاری، از جمله لاشه‌های پهپادهای “شاهد” را در اختیار دارند که حاکی از استفاده گسترده از کاربرد تسلیحات ساخت جمهوری اسلامی در جنگ روسیه علیه اوکراین است. تاکنون صدها پهپاد “شاهد” توسط پدافند هوایی اوکراین رهگیری و منهدم شده‌اند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط