20.2 C
Paris
Friday, September 29, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

پارلمان اروپا عادی‌سازی مناسبات با ایران را تصویب کرد

بنابه گزارش آریا نیوز و به نقل از رسانه ها، نمایندگان پارلمان اروپا روز سه‌شنبه ۲۵ اکتبر قطعنامه عادی‌سازی روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی را با ۴۵۷ رای موافق، ۱۷۴ رای مخالف و ۶۷ رای ممتنع تصویب کردند.

پیش‌نویس این قطعنامه پیش از این در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا به تصویب رسیده بود. این پیش‌نویس را ریچارد هوویت نماینده حزب کارگر بریتانیا و از نزدیکان جرمی کوربین، رهبر این حزب تدوین و تهیه کرده بود و گزارش درباره آن را هم خود او به عهده داشت.
ریچارد هوویت در مصاحبه‌ای با سایت پارلمان اروپا گفته است که اتحادیه اروپا باید در رابطه با ایران پیشنهادی عملی برای مبارزه با تروریسم ارائه کند.
هوویت با اشاره به نفوذ بیشتر اروپا بر ایران در قیاس با آمریکا، بر به کار بردن این نفوذ برای سوق ایران به سوی یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه و یمن، به جریان افتادن مذاکرات میان تهران و ریاض برای کاهش تنش در منطقه و دستیابی به ساختارهای امنیت جمعی در منطقه تاکید کرده است.
هوویت همچنین از طرح نهاد هماهنگ‌کننده‌ی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ریاست موگرینی برای افتتاح یک دفتر نمایندگی در ایران حمایت کرده است.
ائتلاف لیبرال دموکراتها در پارلمان اروپا به پیش‌نویس سند مربوط به راهبرد اتحادیه اروپا در عادی‌سازی روابط با ایران رأی مخالف دادند.

گفت‌وگوهای انتقادی در زمینه حقوق بشر
در پی تصویب قطعنامه یادشده، پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی بر ضرورت گام‌گذاشتن اتحادیه اروپا به مسیر احیای روابط با ایران بر بستر گفتگوهای متقابل، همکارانه، انتقادی و سازنده تاکید کرد.
سند همکاری اتحادیه اروپا و ایران ۵۱ بند دارد و بخش‌هایی مانند گفتگوی سیاسی، تجارت و همکاری‌های اقتصادی و همکاری‌ها و تقاضاها در مورد تقویت دولت حقوقی و دموکراسی در ایران را شامل می‌شود.
این سند در زمینه همکاری‌های اقتصادی همچنان پیوستن ایران به موازین گروه ویژه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و نیز شفاف‌سازی در معادلات و مناسبات اقتصادی در ایران را از ضرورت‌های گسترش این همکاری می‌داند.
سند مورد نظر به بالابودن نرخ اعدام در ایران انتقاد کرده و ضمن تفاهم برای مقابله ایران با قاچاق مواد مخدر اعدام را راهکاری موثر در این زمینه ندانسته و خواهان حذف این مجازات از قوانین کیفری ایران شده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط