14.4 C
Paris
Monday, October 3, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ویژگی های افراد معتاد به کار

پژوهشگران نروژی کشف کرده اند که فرد معتاد به کار قادر نیست از کار صرف‌نظر کند حتی گاهی عوارض ترک اعتیاد در او نمایان می‌شود. او پیوسته در این فکر است که وقت بیشتری را در شبانه‌روز آزاد کند و به کار اختصاص دهد، درست همچون یک معتاد به مواد مخدر که اعتیادش به مرور زمان بیشتر و بیشتر می‌شود. در حالت افراطی شخص معتاد به کار چنان به کار وابسته است که مرخصی و یا بیماری برایش عذاب‌آور می‌شود.
فرد معتاد به کار اغلب از سوی رئیس‌اش مورد تشویق و از سوی دیگر همکاران مورد نفرت قرار می‌گیرد. او ۱۲ ساعت از شبانه‌روز را در دفتر کارش سپری می‌کند، همواره از طریق تلفن و ای‌میل در دسترس است و حتی طی تعطیلات کوتاه‌مدت خود از فکر کار غافل نمی‌شود.
بر اساس پژوهش‌های محققان نروژی افراد معتاد اراده ‌و اختیاری بر این رفتار خود ندارند. آنها بیشتر از یک اختلال روانی در رنج هستند و به کار پناه می‌برند.
سسیل شو آندرآسن، پژوهشگر دانشگاه برگن نروژ، در تحقیقی روی ۱۶۴۲۶ کارمند بر اساس معیار‌‌‌‌های سنجش اعتیاد ۷،۸ درصد از این افراد را معتاد به کار تشخیص داد. افراد پرکار و سخت‌کوشی نیز وجود دارند که در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند زیرا باید دست‌کم ۴ مشخصه از هفت ویژگی شاخص افراد معتاد به کار را داشته باشند.
۱- یک فرد معتاد به کار تمام فکر و ذکرش معطوف به کار است.
۲ – از کار برای التیام تنش‌های روانی خود استفاده می‌کند.
۳ – همیشه بیش از زمان مقرر در دفتر کارش می‌ماند.
۴ – در زمان بیکاری اغلب از حال روحی و جسمی‌اش شکایت می‌کند.
۵ – از دیگر وظایف خود در قبال شریک زندگی، فرزند و فعالیت‌های اجتماعی غفلت می‌کند.
۶ – زمان از دست رفته کاری را شدیدا تحت کنترل دارد.
۷ – سلامتی خود را قربانی کار می‌کند.
نتیجه به‌دست آمده از این پژوهش حاکی از این است که اعتیاد کاری بیشتر دامنگیر افراد جوان و به‌ویژه مدیران ارشد اداری است. هرقدر کارمند سن بالاتری داشته باشد گرایش او به اعتیاد کاری کمتر می‌شود.
بر اساس پژوهش‌های بالینی یک سوم معتادان به کار دچار اختلال تمرکز بیش فعالی ADHS هستند. این اختلال روانی که بیشتر در سنین کودکی بروز می‌کند باعث می‌شود که افراد با مشکل تمرکز، خودتنظیمی و تکانشگری رو‌به‌رو شوند. این افراد همچنین به وسواس رفتاری دچار هستند که اعتیاد به کار نیز از جمله اختلالات وسواس‌گونه است.
همچنین یک سوم افراد معتاد به کار از اضطراب رنج می‌برند و یک چهارم نیز به وسواس دچار هستند و ۹ درصد به افسردگی گرایش دارند. تمام این مشخصه‌های بالینی در افراد معتاد به کار بیش از سایر افراد تحت بررسی در این پژوهش دیده شدند.
پژوهشگران در این بررسی تلاش کردند ارتباطی بین این علائم بالینی و اختلال اعتیاد به کار بیابند. بر اساس این تحقیقات افرادی که دچار اضطراب و یا افسردگی هستند کار را دستاویزی برای جبران کمبودهای روحی و روانی‌شان قرار می‌دهند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط