23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

وزیر سابق اسرائیل اتهام جاسوسی برای ایران را پذیرفت

گونن سگو، وزیر سابق انرژی و زیرساخت دولت اسرائیل، به اتهام جاسوسی برای ایران و دادن اطلاعات به “دولت متخاصم” به ۱۱ سال زندان محکوم شد. این خبر را وزارت دادگستری اسرائیل روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه (۹ ژانویه) اعلام کرد. این حکم به صورت توافقی، و پس از آن تعیین شده است که گونن سگو اتهام جاسوسی برای ایران را پذیرفت. حکم هنوز باید به صورت رسمی از سوی دادگاه اعلام شود.

انتظار می‌رود که حکم نهایی ۱۱ فوریه صادر شود، اما هنوز جزییات بیشتری در این زمینه اعلام نشده است.

سگو که به “کمک به دشمن متخاصم در زمان جنگ، جاسوسی علیه کشور اسرائیل، و ارایه اطلاعات به دشمن” متهم بود در ماه مه ۲۰۱۸ از گینه استوایی به اسرائیل بازگردانده و دستگیر شد.

او برای ارایه اطلاعات مربوط به زیرساخت‌های انرژی، سایت‌های امنیتی و ساختمان‌ها و افراد کشور اسرائیل، به ایران گناهکار شناخته شده است.

گونن سگو پیش‌تر جاسوسی برای ایران را رد کرده و گفته بود هیچ انگیزه اعتقادی و مالی برای این کار نداشته است.او گفته بود: «می‌خواستم ایرانی‌ها را فریب دهم و مثل یک قهرمان به کشور برگردم.»

سگو پیش از این مدتی را به جرم قاچاق، جعل و تقلب در زندان سپری کرده است. او پس از آن برای ادامه کار اصلی خود به عنوان پزشک به گینه استوایی رفت.

بر اساس بیانیه‌ای که در ماه ژوئن صادر شده، سگو نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در نیجریه با عوامل ایران ملاقات داشته است. در این بیانیه همچنین ذکر شده است که او از سوی سازمان‌های امنیتی ایران جذب شده و دو بار تا کنون به ایران سفر کرده است.

به گزارش جورزیلم پست، اسرائیل فکر نمی‌کند که اطلاعات محرمانه و حساسی از سوی وزیر سابق انرژی کشور در اختیار ایران قرار نگرفته است. “با این‌همه روزنامه الاخبار لبنان در گزارش خود آورده است که اطلاعات “متنوعی” که سگو تحویل داده، توسط جمهوری اسلامی در مبارزه با “رژیم صهیونیستی” استفاده خواهند شد.”

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط