18 C
Paris
Monday, July 22, 2024

وزیر خارجه فرانسه: تحریم ایران منطقه را به خطر می‌اندازد

بنابه گزارش خبرگزاری ها، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امروز چهارشنبه در یک مصاحبه با فرانس انتر، ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران گفت که بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران باعث تشدید ناآرامی در منطقه خواهد شد.

او در این گفتگو تاکید کرد که اعمال تحریم‌ها موجب قدرت گرفتن جریان تندرو در مقابل نیروهای میانه‌رو درایران و تضعیف حسن روحانی، رئیس جمهوری می‌شود. آقای لودریان هشدار داد سیاست‌های اعلام شده آمریکا موجب می‌شود که امنیت منطقه بیش از هر زمان دیگری در خطر قرار بگیرد.

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت که پاریس و واشنگتن نگرانی‌های مشترکی درباره برنامه موشکی ایران دارند اما در عین حال تاکید کرد برجام بهترین توافقی بود که می‌توانست به دست بیاید.

آقای لودریان همچنین از اختلاف نظر اروپا با آمریکا بعنوان «عدم توافق بنیادی» یاد کرد و گفت که توافق هسته‌ای با ایران نمرده است.

وزیر خارجه فرانسه گفت که ما کاملا مخالف اقدامات تنبیهی آمریکا در قبال شرکت های اروپایی در ایران هستیم چرا که این اقدامات فراسرزمینی است. او در پاسخ به سوال لئا سلامه، خبرنگار فرانس انتر که پرسید چرا پس در برابر این شیوه دیکتاتورمآبانه سر خم می کنید گفت: «ما سر خم نمی کنیم، تا جایی که ممکن باشد امنیت سرمایه گذاری هایمان را در ایران تامین می کنیم.»

او گفت که تمام شرایط برای اینکه برخورد و جنگی در منطقه ایجاد شود گرد هم آمده اند و با این حال باید با خونسردی برای صلح تلاش کرد.

با خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، واشنگتن به شرکت‌های اروپایی هشدار داده است که از سرمایه گذاری در ایران بپرهیزند، با این حال اروپا تلاش دارد تا در برابر اقدامات فرا سرزمینی ایالات متحده در تحریم شرکت های اروپایی که در ایران سرمایه گذاری کرده اند بایستد.

در وضعیتی که برخی شرکت های اروپایی از جمله توتال اعلام کرده اند در صورت بازگشت تحریم های آمریکا از سرمایه گذاری در ایران صرفنظر می کنند با این حال مشخص نیست که دولت های اروپایی چگونه می توانند شرکت های خصوصی را که در برابر تحریم های آمریکا مورد حفاظت قرار دهند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها