11.9 C
Paris
Tuesday, May 30, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

وزارت خارجه ایران ۷۰ هزار سند محرمانه دوره قاجار و پهلوی را آزاد کرد

بنابه گزارش رسانه ها در اجرای قانون انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تاریخی، وزیر خارجه ایران، طی مراسمی در تهران بیش از ۷۰ هزار سند محرمانه تاریخی تا مقطع شهریور ۱۳۲۰ را برای دسترسی عمومی آزاد کرد.
این اسناد تا مقطع شهریور ۱۳۲۰ یعنی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم و آغاز دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی را شامل می شود.
قدیمی‌ترین سند در مجموعه اسنادی که امروز آزاد شده متعلق به سال ۸۶۸ هجری شمسی برابر با ۱۴۶۳ میلادی است. در مراسم رونمایی از این اسناد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حضور داشته و سخنرانی کرده است.
قانون انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تاریخی، مصوبه سال ۱۳۶۳ مجلس ایران است.
محمدجواد ظریف امروز در مراسم رونمایی از این اسناد گفته است؛ شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی ۸ ساله ایران و عراق و وجود موانع اداری در سال‌های پس از آن، یک وقفه ۲۰ ساله را در اجرای این قانون ایجاد کرده بود.

بر اساس مصوبه مجلس و مصوبه اجرایی هیئت وزیران ایران در سال ۱۳۶۵، اسناد تاریخی با قدمت بالای ۳۰ سال و اسناد طبقه‌بندی شده بالای ۴۰ سال تحت ضوابطی زیر نظر شورای عالی نظارت بر اسناد که مسئولیت آن با وزیر امور خارجه است، اجازه انتشار خواهند یافت.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط