5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

واکنش‌های بین المللی به خبر خروج احتمالی آمریکا از برجام

بنابه گزارش رسانه ها، در تازه ترین واکنش ها نسبت به گزارش هایی که حاکیست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم به خروج از برجام گرفته چند کشور، گروه و چهره سرشناس به آن واکنش نشان داده اند.
چین، روسیه و آلمان خواستار حمایت از توافق اتمی با ایران شدند و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته اکنون وقت “همکاری بین المللی” است.
رسانه‌های آمریکایی اواخر هفته پیش گزارش دادند احتمال دارد دونالد ترامپ در روزهای آینده از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و به این ترتیب امکان وضع دوباره تحریم‌ها از طرف کنگره را فراهم کند.
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، از تصمیم احتمالی آقای ترامپ ابراز نگرانی کرد و گفت که چنین تصمیمی می تواند باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی در خاورمیانه شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز او گفت که حاضر است برای تغییر رفتار ایران در خاورمیانه با آمریکا کار کند اما “ما نمی خواهیم شاهد صدمه دیدن این توافق باشیم.”
او در برلین به خبرنگاران گفت: “ما با نگرانی زیاد به ایالات متحده چشم دوخته ایم… ما کاخ سفید را ترغیب می کنیم چنین دستاور مهمی که باعث بهبود امنیت ما شده را زیر سوال نبرد.”
او افزود: “ما همچنین حاضریم به نفوذ در رفتار ایران در منطقه کمک کنیم. آلمان آماده این کار است اما نه به قیمت فدا کردن توافق اتمی.”
او این توافق را یک “موفقیت بزرگ دیپلماتیک” خواند و گفت مانع توسعه سلاح هسته ای توسط ایران و باعث جلوگیری از مناقشه نظامی میان ایران و اسرائیل شده است.
آقای گابریل گفت: “براساس علائمی که از آمریکا دریافت می کنیم نگرانیم که رئیس جمهور به اعضای کنگره بگوید شروط توافق اتمی ایران برآورده نمی شود. این برخلاف نظر همه کشورهای اروپایی است که علاوه بر اتحادیه اروپا در این توافق شرکت داشتند.”
او گفت در گفتگوهای اخیر با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به او گفته است که اگر برجام فروبپاشد منافع امنیتی آلمان به خاطر نزدیکی نسبی جغرافیایی به ایران صدمه می بیند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم گفت که اکنون “وقت سرمایه گذاری در همکاری” و “باز کردن کانال های تازه نه خراب کرده کانال های موجود” است.
او افزود درحالی که با تهدید فزاینده کره شمالی روبرو هستیم “نمی توانیم جبهه تازه ای بگشاییم.”
مقام های آمریکایی می گویند که خروج از برجام باعث فروپاشی آن نخواهد شد بلکه راه را برای کنگره باز خواهد کرد تا شاید تدابیر تازه ای برای تنبیه رفتار ایران در منطقه اتخاذ کند.
دولت آمریکا می گوید که ایران به متن برجام پایبند است اما روح آن را با آزمایش های موشکی و حمایت از به گفته آمریکا گروه های تروریستی نقض می کند.
کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت در مورد اعمال مجدد تحریم های ایران که در پی امضا برجام لغو شده بود تصمیم بگیرد.
سایر درخواست ها
روز دوشنبه گروه کمپین خلع سلاح اتمی که برنده سال ۲۰۱۷ صلح نوبل بود از آقای ترامپ خواست با ماندن در برجام “از به وجود آوردن مناقشه ای تازه پرهیز کند.”
بیتریس فین، مدیر “آیکان” گفت: “این چیزی نیست که جهان واقعا الان به آن نیاز داشته باشد… ما شواهدی نمی بینیم که ایران به برجام پایبند نیست.”
از سوی دیگر هانس بلیکس دیپلمات و بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل گفته که خروج آمریکا از برجام اهانت تازه ای به برجام ۱۴ سال بعد از حمله به عراق بود.
او در پاریس گفت: “اگر آقای ترامپ به اقتدار سازمان ملل اهمیت می دهد نباید به طور یکجانبه از توافق خارج شود.”
روسیه هم روز دوشنبه اخطار داد که این اقدام “عواقب منفی” خواهد داشت.
وزارت خارجه چین گفت توافق اتمی ایران یک نمونه مثبت از دیپلماسی بین المللی است و گامی نویدبخش برای جلویگری از اشاعه اتمی در خاورمیانه است.

آمانو پایبندی ایران به برجام را تایید کرد
روز دوشنبه همچنین یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق اتمی میان ایران و قدرت ها، برجام، را بار دیگر تایید کرده است.
آقای آمانو در بیانیه ای که در کنفرانسی در رم قرائت شد گفت: “می توانم بگویم که تعهداتی که ایران در ارتباط با برنامه اتمی قبول کرده اجرا می شود.”
آژانس ماه پیش هم در گزارشی پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده بود که می گفت ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با خلوص پایین از ۳۰۰ کیلوگرم توافق شده تجاوز نکرده است.
آن گزارش همچنین می گفت که فرآیند احداث نیروگاه آب سنگین اراک همچنان متوقف مانده است.
آن توافق در سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، روسیه، بریتانیا و چین) به علاوه آلمان امضا شد که تحریم های ایران را در قبال تعلیق بخش های حساس برنامه هسته ای معلق می کرد.
نگرانی فرانسه
روز دوشنبه فرانسه گفت که نگران است نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار گیرد.
بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که آقای ترامپ علاوه بر خروج از برجام قصد دارد در هفته جاری سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.
فرانسه گفت که این اقدام می تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود.
به گزارش رویترز سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: “در بستر ثبات منطقه ای، فرانسه نسبت به هر اقدامی که تنش ها را تشدید کند گوش به زنگ است.”
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دوشنبه شب در تهران در این باره با خبرنگاران صحبت کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا او گفت: “ما بارها اعلام کرده ایم که سپاه پاسداران یک افتخار برای کشور، ضامن دفاع از کشور، تداوم انقلاب و دفاع از مرزهای کشور بوده و در جنگ تحمیلی نقش درخشانی داشته است.”
او اضافه کرد: “آمریکایی ها با طرح موضوعاتی نظیر قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی ، خود را در میان مردم ایران منزوی تر کرده و در چشم ایرانیان منفورتر می شوند.”
او گفت اگر آمریکا چنین گامی بردارد در واکنش به آن “اقداماتی در این زمینه طراحی شده و در زمان مناسب اعمال می شود.”
آقای ظریف همچنین در مورد احتمال خروج آمریکا از برجام سخن گفت.
او گفت: “ما بارها اعلام کرده ایم که جمهوری اسلامی ایران سیاست های خود را براساس بهره مندی از منافع برجام تعیین می کند و در این راستا انتخاب های متعددی در داخل و بیرون برجام داریم و براساس اینکه چه میزان منافع ما رعایت شود، این انتخاب ها را اجرایی خواهیم کرد.”
او تاکید کرد “در برجام هم مشخص است که ایران آماده مذاکره در مورد توان دفاعی اش نیست.”

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط