7.9 C
Paris
Tuesday, October 4, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

هلگا اشمید، توافق هسته‌ای با ایران متعلق به یک کشور نیست

هلگا اشمید، دبیرکل سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عضو تیم مذاکره کننده گروه ۵+۱ با ایران در زمان مذاکرات برجام در کنفرانس سرمایه گذاری در ایران که در سوئیس برگزار شده گفت: این یک توافق دو جانبه نیست بلکه توافقی چند جانبه است و اروپا برای اطمینان از حفظ آن هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد.

تاکید خانم اشمید به تعهد اروپا در قبال برجام در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر بارها نارضایتی خود را از این توافق اعلام کرده و باز هم آن را بدترین توافق ممکن خوانده است.

دولت آمریکا حدود ده روز دیگر باید نظر خود را درباره پایبندی ایران به برجام اعلام کند. دولت ترامپ تا کنون دو بار این پایبندی را تایید کرده ولی موضع‌گیری‌های اخیر او و بعضی مقام‌های بلندپایه آمریکایی این تصور را به وجود آورده که ممکن است این بار نظر آمریکا تغییر کند و در نهایت آمریکا عملا از برجام خارج شود. آنها می‌گویند آمریکا از برخی اقدامات ایران مانند آزمایش‌های موشکی و نقش این کشور در منطقه نگران است.

با وجود این هلگا اشمید امروز گفت که اتحادیه اروپا هم از فعالیت موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه نگرانی‌هایی دارد اما تاکید کرد که جای بحث درباره این مسائل جای دیگری است نه در برجام.

نیکلاس هوپتون، سفیر بریتانیا در ایران نیز اعلام کرده است که بر اساس گزارش ناظران هسته ای سازمان ملل متحد، ایران کاملا به توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند بوده است. وی گفت: «ما امیدواریم که آقای ترامپ این پایبندی را تائید کند و ایالات متحده به نقش موثر و سازنده خود در اجرای توافق برجام ادامه دهد.»

در داخل آمریکا نیز اتفاق نظر درباره عدم تائید پایبندی ایران به توفق هسته ای برجام وجود ندارد. روز گذشته سی ان ان در گزارشی به نقل از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه با وجود تمایل دونالد ترامپ به عقب نشیی از برجام در پشت پرده برای حفظ توافق هسته ای با کنگره همکاری می کند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با وجود حمایت از بازنگری در توافق هسته ای ایران با کشورهای ۵+۱ روز سه شنبه در اینباره گفت که ایالات متحده باید مبنا را بر ماندن در توافق برجام بگذارد مگر اینکه عدم پایبندی ایران به این توافق اثبات شود و یا اینکه ماندن در آن با منافع ملی آمریکا در تضاد باشد.

رسانه‌ها گزارش کرده اند که بیش از ۱۶۰ نماینده دموکرات کنگره آمریکا به رهبری «تد دویچ» نیز روز چهارشنبه در نامه ای از دونالد ترامپ درخواست کردند تا برای بار سوم نیز پایبندی ایران به توافق هسته ای را تائيد کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط