21.8 C
Paris
Friday, June 9, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

هشدار آلمان و فرانسه نسبت به خطر جنگ با ایران

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانک والتر شتین مایر، رئیس جمهوری آلمان، از تغییرات بنیادین در مناسبات اروپا و رئیس جمهوری آمریکا به ویژه بر سر مسائل تجاری و برنامۀ اتمی ایران ابراز نگرانی کرد. “فرانک والتر شتین مایر” که پیشتر وزیر امور خارجۀ آلمان و در این مقام از امضاکنندگان توافق اتمی با ایران بود، گفته است : وقت آن رسیده که دولت آلمان قدری بیشتر و مستقل تر از آمریکا در صحنۀ جهانی بال و پر گرفته و به وظایف و مسئولیت های بین المللی اش عمل کند.

رئیس جمهوری آلمان که این سخنان را در مصاحبه با تلویزیون دولتی آلمان ایراد کرده از تحول مناسبات کشورهای اروپایی و آمریکا در دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترامپ ابراز نگرانی کرده است. او در توضیح این نگرانی گفته است که رئیس جمهوری فعلی آمریکا قدرت های اروپایی را به عنوان متحد و بخشی از جامعۀ جهانی در نظر نمی گیرد. به گفتۀ “شتین مایر” در تلقی دونالد ترامپ جهان اساساً صحنۀ نبردی است که در آن هر کس باید مسیر خاص خود را بیابد.

رئیس جمهوری آلمان با اشاره به سفر اخیر امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل به آمریکا و ملاقات های جداگانه شان با رئیس جمهوری آمریکا، افزوده است که رهبران فرانسه و آلمان در این ملاقات ها از منافع مشترک اروپا در زمینۀ تجاری و حفظ توافق اتمی با ایران پشتیبانی کردند.

رئیس جمهوری آلمان افزوده است : وقتی جان کری، وزیر امور خارجۀ پیشین آمریکا، به نام کشورش توافق اتمی با ایران را امضا کرد، اظهار داشت که با این توافق از وقوع یک جنگ احتمالی جلوگیری شد. “فرانک والتر شتین مایر” این جملۀ جان کری را بسیار مهم ارزیابی کرده و افزوده است : “اگر توافق اتمی با ایران نابود شود و اگر خاورمیانه مسیر دستیابی به سلاح اتمی را ازسربگیرد، وقوع جنگ در منطقه بسیار محتمل خواهد بود. رئیس جمهوری آلمان سپس تأکید کرد که “خاورمیانه تحمل یک جنگ دیگر را ندارد.”

“فرانک والتر شتین مایر” همچنین نسبت به شکاف فزاینده میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و کشورهای غربی هشدار داد و گفت : حتا اگر روسیه بیش از پیش به جای همکاری بر اختلافاتش با اروپا تأکید می کند، نباید جستجوی ابتکارها و فرصت های جدید را برای گفتگو با مسکو متوقف کرد.

در همین رابطه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک گفتگو با هفته‌نامه آلمانی اشپیگل که روز یکشنبه ششم آوریل چاپ شده، هشدار داد که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، این امر می‌تواند جرقه یک جنگ را بزند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط