6.6 C
Paris
Monday, April 22, 2024

نیویورک‌تایمز: مقام‌های عربستان درباره ترور قاسم سلیمانی صحبت کرده‌اند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع خود نوشته است که مقام‌های اطلاعاتی ارشد سعودی نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، سال گذشته میلادی در جلسه‌ای با گروهی از بازرگانان درباره امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور “دشمنان ایرانی” عربستان صحبت کرده‌اند.

نویسندگان این گزارش نیویورک تایمز می‌گویند اطلاعات خود را از سه منبع مطلع از این جلسه و بحث‌های آن دریافت کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز نوشته است که اطلاعات مربوط به این جلسه نشان می‌دهد که مقام‌های سعودی بیش از یک سال قبل از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، و هم‌زمان با افزایش قدرت محمد بن سلمان در صحنه سیاسی عربستان، ترور دشمنان و مخالفان را در نظر داشته‌اند.

عربستان قتل آقای خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول را به گردن عناصر خودسر انداخت و ژنرال احمد عسیری را در ارتباط با این پرونده از کار برکنار کرد.

گزارش تازه نیویورک تایمز می‌گوید این ژنرال در جلسه مارس ۲۰۱۷ در ریاض شرکت داشته و در آن جلسه تجار حاضر طرحی دو میلیارددلاری را برای استفاده از شرکت‌های امنیتی خصوصی برای خرابکاری در فضای اقتصادی ایران ارائه داده‌اند.

بنا بر این گزارش در جریان این بحث‌ها که در مجموعه‌ای از جلسات مطرح شده، مشاور ارشد ژنرال عسیری درباره امکان کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس (برون‌مرزی) سپاه پاسداران هم صحبت کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز در دوره تشکیل این جلسات، محمد بن سلمان، نایب ولیعهد و وزیر دفاع عربستان تلاش می‌کرد قدرت خود را تثبیت کند و مشاورانش را به تشدید فعالیت‌های اطلاعاتی و نظامی خارج از عربستان تشویق می‌کرد؛ هر چند این گزارش درباره احتمال اطلاع محمد بن سلمان از تشکیل این جلسات جزییاتی ارائه نکرده است.

پیشنهادی که رد شد
این روزنامه به نقل از سه منبعی که نامشان را نبرده، گزارش داده است که در جریان جلسه مارس ۲۰۱۷ درباره طرح‌های مربوط به “خرابکاری اقتصادی ایران”، سعودی‌ها از بازرگانان حاضر درباره امکان انجام عملیات مرگبار هم سوال کرده‌اند و گفته‌اند که علاقه‌مند به کشتن مقام‌های ارشد ایران هستند.

بنابر این گزارش افراد حاضر دچار تردید شده و گفته‌اند که باید با وکلایشان صحبت کنند. نیویورک‌تایمز نوشته است که وکلای این بازرگانان این مسئله را به شدت رد کرده‌اند و آنها هم به سعودی‌ها گفته‌اند که در چنین طرح‌های دخالت نمی‌کنند، هر چند یکی از آنها شرکتی را در لندن برای انجام این پروژه به سعودی‌ها معرفی کرده است.

ژنرال عسیری که نام او در این جلسات مطرح شده یکی از نزدیک‌ترین مشاوران محمد بن سلمان بود و در جریان حمله عربستان و متحدانش به یمن، به چهره‌ اصلی نیروهای ائتلاف تبدیل شد. به گزارش نیویورک‌تایمز این ژنرال مرتب به واشنگتن سفر می‌کرده و با لابی‌گرهای وابسته به عربستان در آمریکا دیدار می‌کرده است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، بازرگانان حاضر در این جلسات کمپین‌های بلندپروازانه‌ای را علیه اقتصاد ایران در نظر داشته‌اند شبیه آنچه آمریکا و اسرائیل برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران اجرا می‌کردند.

از جمله برنامه‌های آنها افشا کردن منابع مالی نیروی قدس سپاه در نقاط مختلف جهان، ایجاد حساب‌‎های قلابی در شبکه‌های اجتماعی به زبان فارسی و با هدف تشدید نارضایتی در ایران، تامین مالی گروه‌های مخالف حکومت ایران عنوان شده است.
بی بی سی فارسی

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط