5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

میشل ساپن خواستار عادی‌سازی روابط بانکی ایران و فرانسه شد

میشل ساپن وزیر اقتصاد فرانسه، در سفر روز شنبه ۴ مارس۲۰۱۷ برابر با ١۴ اسفند به تهران تأکید کرد که فرانسه مایل است روابط بانکی ایران با دنیا به حالت عادی بازگردد. به گفتۀ میشل ساپن، گسترش روابط اقتصادی میان تهران و پاریس و اصولاً هر نوع مبادله با ایران قبل از هر چیز به عملکرد بانکی نیاز دارد.

وزیر اقتصاد فرانسه در تهران با محمد جواد ظریف و علی طیب‌نیا، وزرای خارجه و اقتصاد ایران دیدار داشت. میشل ساپن در ملاقات با همتای ایرانی‌اش گفت: “از چند ماه قبل، روابط ایران و فرانسه بسیار گسترش یافته. کم‌کم بعضی پروژه‌ها شکل می‌گیرد و برخی قراردادها امضا می‌شود”.

سال گذشته، طی سفر حسن روحانی به فرانسه، چندین یادداشت همکاری بین دو کشور امضا شد اما اکثر این یادداشت‌ها هنوز به مرحلۀ قطعی و امضای قرارداد نرسیده است.

اما وزیر اقتصاد فرانسه تأکید کرد که قبل از هر چیز “باید مدارهای مالی به حالت عادی بازگردند. این هدف و خواستۀ ماست هرچند که همه چیز یک روزه درست نمی‌شود”.
میشل ساپن گفت “باید به شرکت‌ها امکان داد که کانال‌های مطمئن مالی در اختیار داشته باشند”.

به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، میشل ساپن در سفر خود به تهران تلاش می‌کند تا به مقامات ایرانی اطمینان دهد که دولت فرانسه حقیقتاً مایل به گسترش روابط است و بانک‌های بزرگ را برای ورود به ایران جداً تشویق می‌کند.

صبح شنبه، محمد جواد ظریف نیز در دیدار با میشل ساپن گفت: “ما فرانسه را به عنوان یک شریک مهم اقتصادی و سیاسی تلقی می‌کنیم”. او خطاب به وزیر اقتصاد فرانسه گفت: “شما در این سفر با بازار ایران و نیروی انسانی آن بیشتر آشنا خواهید شد… اقدامات ما برای سرمایه گذاری مشترک در زمینه تولید اتومبیل می تواند باز هم گسترش یابد.”

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط