23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

موج ترک کلیسا در پی افشای تجاوزهای جنسی و دروغگویی پاپ بندیکت

نتایج تحقیق کارشناختی در مورد خشونت جنسی علیه کودکان و نوجوانان در کلیسا نشان می‌دهند که اظهارات پاپ سابق بندیکت شانزدهم دروغ بوده است. حال کل ایالت بایرن آلمان با سیل درخواست‌های مردم برای ترک کلیسا روبرو شده‌است.

اداره‌های ثبت احوال ایالت بایرن آلمان با موجی فزاینده از درخواست‌های شهروندان برای خروج از کلیسا روبرو هستند. علت آن، انتشار نتایج یک تحقیق کارشناختی در مورد اعمال خشونت‌های جنسی علیه کودکان و نوجوانان در حوزه بزرگ کلیسای کاتولیک مونیخ و فرایزینگ (کل ایالت بایرن) بوده است.

چندین اسقف اعظم، از جمله پاپ سابق بندیکت شانزدهم با نام اصلی یوزف راتسینگر در مظان لاپوشانی پرونده‌های سوءاستفاده‌های جنسی علیه کودکان و نوجوانان قرار گرفته‌اند.

اداره‌های ثبت احوال می‌گویند باید خود را برای سیلی از درخواست‌های ترک کلیسا آماده کنند.

تنها در کلان‌شهر مونیخ، از زمان انتشار این گزارش کارشناختی در روز پنجشنبه هفته گذشته (۲۰ ژانویه) حدود ۶۵۰ وقت ملاقات برای ثبت درخواست ترک کلیسا به شهروندان داده شده است. یک مسئول امور اداری مونیخ می‌گوید این رقم بیش از دو برابر آن چیزی است که انتظارش می‌رفت.

برای پاسخگویی به این سیل درخواست‌ها، اداره ثبت احوال زمان کاری و شمار همکاران این بخش را سه برابر کرده است. با این حال گفته می‌شود این نیز برای رسیدگی به این میزان از درخواست کافی نیست.

مسئولان ثبت احوال اعلام کرده‌اند که شهروندان می‌توانند درخواست خروج از کلیسا را در صورتی که یک دفتردار رسمی آن را تأیید کرده باشد، با پست بفرستند.

علت این موج درخواست خروج از کلیسا انتشار نتایج یک گزارش کارشناسی بوده است.

پاپ سابق و اسقف‌ها در مظان اتهام لاپوشانی
حوزه بزرگ کلیسایی مونیخ و فرایزینگن که کل ایالت بایرن را در بر می‌گیرد، به دفتر وکالت “وستفال اشپیلکر واستل” مأموریت داده بود تا در باره موارد و ادعاهای سوءاستفاده جنسی در این حوزه کلیسایی در طول ده‌ها سال گذشته، گزارشی کارشناسانه تهیه کند و ارائه دهد.

در این گزارش که پنجشنبه گذشته ۲۰ ژانویه منتشر شد و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده است که مسئولان این حوزه بزرگ کلیسای کاتولیک به موارد سوءاستفاده جنسی به طوری که شایسته آن باشد رسیدگی نکرده‌اند.

گزارش کارشناختی می‌گوید که کاردینال‌ها و نیز اسقف‌های اعظم وقت، فریدریش وتر و یوزف راتسینگر (پاپ بندیکت شانزدهم) و همین‌طور اسقف اعظم کنونی راینهارد مارکس، رویکرد غلطی در برخورد با این اتهام‌ها داشته‌اند.

این گزارش کارشناختی شمار قربانیان سوءاستفاده جنسی را دست‌کم ۴۹۷ نفر و شمار افراد مظنون به مجرم را ۲۳۵ نفر عنوان کرده است، اما تأکید می‌کند که رقم سیاه باید بسیار بیش از این‌ها باشد.

سیل درخواست‌های خروج از کلیسا
اداره‌های ثبت احوال شهرهای رگنسبورگ، اینگولشتاد و ووتسبورگ در واکنش به موج درخواست‌ها نیز ظرفیت کاری خود را گسترش داده‌اند.

در ووتسبورگ از اول فوریه، هر هفته ۲۲ وقت بیشتر از حد معمول برای رسیدگی به درخواست خروج از کلیسا داده می‌شود. از پنجشنبه گذشته بدین سو ۵۰ درخواست خروج از کلیسا وارد شده که نسبت به بازه زمانی سال گذشته پنج برابر بیشتر بوده است. از اول سال جاری تاکنون، یعنی در عرض ۲۵ روز، ۱۰۹ نفر به طور رسمی کلیسا را ترک کرده‌اند که ۷۰ مورد آن کلیسای کاتولیک بوده است.

در اینگولشتاد تمام وقت‌های ملاقات اداره ثبت احوال تا اواسط ماه مارس پر شده‌اند. یک سخنگوی شهرداری گفته است شمار درخواست‌ها چنان بالاست که باید بر ساعات کاری افزود.

در رگنسبروگ نیز قرار است اداره ثبت احوال از اول فوریه ساعات کاری خود را به منظور رسیدگی به درخواست‌ها افزایش دهد.

موج انتقادها به پاپ سابق بندیکت شانزدهم
در پی انتشار این گزارش کارشناختی، یوزف راتسینگر، پاپ سابق بندیکت شانزدهم، اظهارات غیرواقعی خود در رابطه با سوءاستفاده جنسی در حوزه کلیسایی تحت مسئولیت‌اش را تصحیح کرد و پوزش خواست. این تصحیح اظهارات از سوی پاپ سابق اما بی‌فایده بود و موجی از انتقادها را به دنبال داشت.

به گزارش اشپیگل‌آنلاین، ماتیاس کلاچ، سخنگوی نهاد پیگیری پرونده قربانیان، موضع‌گیری تازه پاپ بندیکت را تأسف‌بار خواند. او گفت یوزف راتسینگر تنها در این مورد پوزش خواسته که در یک جلسه سال ۱۹۸۰ اظهارات دروغ داشته است.

این نماینده قربانیان روز دوشنبه ۲۴ ژانویه به خبرگزاری آلمان گفت “افتضاح اصلی” در این است که: «عذرخواهی پاپ باید دربرگیرنده کل این روند باشد، زیرا از جمله او نیز مسئول این است که یک مجرم روحانی توانسته به مدت ده‌ها سال کودکان کلیسایی را به خطر بیندازد.»

ماتیاس کلاچ می‌افزاید این یک الگوی کاملا مشخص کلیسای کاتولیک است که تنها زمانی مجبور به اعتراف می‌شوند که دیگر راهی برای انکار وجود ندارد: «او [پاپ بندیکت] با این کار خود این احساس را انتقال می‌دهد که دیگر نمی‌توان به آن‌ها باور داشت». او گفت، بهترین کار این می‌بود که او با بزرگ‌منشی تمام به اشتباهات خود اعتراف و برای آن طلب بخشش می‌کرد.

هفته‌نامه اشپیگل از “شرمساری”، “گناه” و “اظهارات دروغ” سخن گفته است تا حدی که حتا یکی از یاران قدیمی و سالمند یوزف راتسینگر از این پاپ پیشین خواسته است از قربانیان پوزش بخواهد.

اظهارات دروغ پاپ درباره چه موضوعی بود؟
پاپ سابق بندیکت شانزدهم در آخرین اظهارات خود اعتراف کرده که برخلاف آنچه که تاکنون گفته است، در ژانویه ۱۹۸۰ در مقام اسقف اعظم مونیخ و فرایزینگر (حوزه کلیسایی ایالت بایرن) در جلسه‌ای حضور داشته که در مورد کشیش پتر ح. صحبت می‌شده است.

در مورد این فرد شواهد متعددی دال بر سوءاستفاده جنسی از کودکان در گذشته وجود داشته است. در این جلسه مطرح شده که حوزه اسقفی شهر اسن درخواستی را فرستاده مبنی بر این‌که این کشیش در حوزه اسقفی مونیخ و فرایزینگر مورد روان‌درمانی قرار گیرد. اما در پی اعزام این کشیش به مونیخ، مسئولان کلیسا به جای روان‌درمانی، این کشیش را به کار شبانی و مشورت با مؤمنان گمارده‌اند و او این امکان را یافته که سوءاستفاده‌های جنسی از کودکان را دوباره از سر گیرد.

توماس شولر، کارشناس حقوق و قوانین کلیسایی، پاپ بندیکت را متهم می‌کند که او باز هم خود را در کلاف اظهارات دروغ سردرگم کرده است. او می‌گوید پاپ پیشین اعتراف کرده که در جلسه ۱۹۸۰ در مونیخ حضور داشته است، اما برخلاف حقیقت منکر آن می‌شود که از گذشته مجرمانه کشیش پتر ح. شناخت داشته است.

این حقوقدان امور کلیسایی به خبرگزاری آلمان گفت: «این باز هم یک اظهار دروغ است و این را گزارش کارشناسی دفتر وکالت “وستفال اشپیلکر واستل” ثابت کرده است.»

به گزارش اشپیگل‌انلاین، شولر افزود: «یوزف راتسینگر در کلاف دروغگویی‌های خود گرفتار شده و حتا اظهارات تکمیلی و تفصیلی که وعده‌‌اش را داده است مانع از ایراد صدمات سخت به شخصیت و کارنامه زندگی‌اش نخواهد شد. او بدین گونه جایگاه پاپ و در پی آن کلیسای کاتولیک را در معرض آسیب‌های جدی درازمدت قرار داده است.»

 

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط