6.2 C
Paris
Sunday, November 27, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ممنوعیت برقع در بلغارستان

بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها پس از بلژیک، هلند و فرانسه، پوشاندن صورت با نقاب و برقع در اماکن همگانی بلغارستان نیز ممنوع اعلام شد. بر اساس این قانون خاطیان به پرداخت جریمه‌ای بالغ بر ۱۰۰ یورو محکوم می‌شوند. این میزان در صورت تکرار به ۷۵۰ یورو می‌رسد. زنانی که به دلایل شغلی یا بیماری ناگزیر از استفاده از برقع هستند، شامل این قانون نمی‌شوند. پوشاندن صورت با نقاب و برقع اما در مساجد آزاد است.
پارلمان بلغارستان، قانون ممنوعیت پوشش برقع را به تصویب رساند. طرح پیش‌نویس این قانون از سوی حزب راستگرای “جبهه میهنی بلغارستان” در ژوئن سال جاری به پارلمان ارائه شده بود. نهادهای حقوق بشری تصویب این قانون را محکوم کردند.
در مجموع استفاده از پوشش برقع در بلغارستان ‌از ۳ سال پیش رو به گسترش گذاشته است.
حزب اقلیت ترک بلغارستان که ۳۰ نماینده در پارلمان دارد، ضمن محکوم ساختن تصویب این قانون، اجرای آن را مخالف اصل آزادی دین در این کشور ارزیابی کرد. نمایندگان حزب در این رای‌گیری که یک ماه پیش از برگزاری انتخابات مجلس صورت می‌گیرد، شرکت نداشتند.
نهادهای حقوق بشری نیز تصویب قانون را مورد انتقاد قرار دادند. “عفو بین‌الملل” در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد قانون از “روحی مخالف آزادی و هماهنگ با موازین بیگانه‌ستیزی و تبعیض‌نژادی” برخوردار است. رئیس دفتر اروپایی این نهاد گفت: «زنان باید حق داشته باشند از نقاب و برقع به عنوان نشانی از هویت و اعتقادات خود استفاده کنند.»
نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت ۷ میلیونی بلغارستان را مسلمانان تشکیل می‌دهند.
علاوه بر کشورهای فرانسه، هلند و بلژیک هفته‌ی پیش “پارلمان ملی” سوئیس نیز با ۸۸ رای موافق در مقابل ۸۷ رای مخالف، پیش‌نویس لایحه‌ی ‌پیشنهادی حزب راستگرای این کشور را مبنی بر ممنوعیت پوشش برقع به تصویب رساند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط