3.1 C
Paris
Saturday, January 28, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

معاون سابق فیسبوک: رسانه های اجتماعی باعث از هم گسیختگی جامعه می شوند

چرخه های کوتاه مدت و تحریک آمیزی که شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند بافت اجتماعی و شیوه ای که جامعه کار می کند را تخریب می کنند.

چاماس پالیهاپیتیا Chamath Palihapitiya معاون سابق فیسبوک می گوید که رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک باعث از هم گسیختگی جامعه می شوند.

وی از مشارکتش در ساخت ابزارهایی که باعث تخریب و از هم گسختگی بافت اجتماعی می شوند ابزار تاسف کرده است و با این سخنان به مجموعه در حال رشد منقتدان غول های شبکه های اجتماعی پیوسته است.

معاون سابق فیسبوک که این شبکه را در سال ۲۰۱۱ ترک کرده است می گوید:‌ «چرخه های کوتاه مدت و تحریک آمیزی که شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند بافت اجتماعی و شیوه ای که جامعه کار می کند را تخریب می کنند. نه گفتگوی مدنی و نه همکاری، هیچکدام صورت نمی گیرد و مجموعه ای از اطلاعات غلط و غیرواقعی تولید می شود.»

این اظهارت که از سوی وی در ماه نوامبر در مدرسه بازرگانی دانشگاه استنفورد بیان شده است، روز دوشنبه توسط وبسایت تکنولوژی Verge منتشر شده است.

او همچنین افزوده است که موضوع درباره تبلیغات روس ها در شبکه های اجتماعی نیست بلکه موضوع یک مشکل جهانی است. این شبکه ها باعث فرسایش و تخریب بنیادهایی می شوند که رفتار مردم و روابط آنها با یکدیگر بر اساس آنها بنا شده است.

معاون سابق فیسبوک گفته است که او امیدوار است بتواند با پولی که از طریق فیسبوک بدست آورده است، اقدام خوبی برای جهان انجام دهد.

او خطاب به مخاطبانش در دانشگاه استنفورد گفت که به جستجوی روح و روانشان بپردازند و روابطشان را با این شبکه ها تعیین کنند. او گفت که شما به رفتارهایتان آگاه نیستند چرا که برنامه‌ریزی شده اید. این موضوع غیر‌عمدی نیست با این حال می توانید تصمیم بگیرد تا چه اندازه می توانید آنرا کنار بگذارید و چه مقدار از استقلال فکریتان را بدست بگیرد.

سخنان معاون سابق فیسبوک یک روز بعد از آن منتشر می شود که شان پارکر رئیس پیشین فیسبوک، این رسانه را متهم کرده بود که با ساختن سیستم تعیین «اعتبار اجتماعی فیدبک ها» از نقاط آسیب پذیر در روانشناسی انسان ها بهره بردار می کند. او گفته است:‌ «فقط خدا می داند که شبکه های اجتماعی با مغز کودکانمان چه می کنند.»

به نوشته گاردین پایه گذاران فیسبوک آگاه بودند که ابزاری اعتیاد آور می سازند که از آسیب پذیری روانشناختی انسانها بهره‌برداری می کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط