15.7 C
Paris
Friday, September 22, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

مصاحبه رادیو بی بی سی با جواد فیروزمند در باره جداشدگان سازمان مجاهدین

 

ناکامی جداشدگان از مجاهدین خلق برای پناهندگی به غرب

شنبه 26 ژانويه 2008 – 06 بهمن 1386

مهرداد فرهمند

لینک در سایت بی بی سی :

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2008/01/080125_mf_mko.shtml

آمریکا سازمان مجاهدین خلق را گروهی تروریستی می داند اما با استناد به موازین بین المللی و کنوانسیون ژنو، آنان را به عنوان “افراد تحت الحمایه” تحت مراقبت قرار داده است

ائتلاف نظامی تحت فرماندهی آمریکا در عراق تأیید کرد که شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق از این سازمان جداشده و قرارگاهشان را در عراق ترک گفته اند. 
لینک و فایل مصاحبه

تأیید این خبر در پی انتشار گزارشهائی صورت می گیرد حاکی از اینکه طی هفته های اخیر دهها تن از جداشدگان سازمان مجاهدین خلق در تلاش برای خروج از عراق و پناه جستن در دیگر کشورها ناکام مانده و بسیاری از آنان در عراق سرگردان شده و در شرایط سختی به سر می برند.

از چهار سال پیش که عراق به اشغال ارتش آمریکا و متحدانش درآمد، شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق بتدریج از این سازمان جداشده و قرارگاه اشرف را که مقر آنان در عراق بود ترک گفتند.

ارتش آمریکا که طی این مدت قرارگاه اشرف را تحت محافظت داشته، جداشدگان از مجاهدین را در اردوگاهی در کنار این قرارگاه اسکان داده و تحت حمایت خود قرار داده است.

 

 

آن گونه که دفتر مطبوعاتی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در عراق به بی بی سی اطلاع داده، طی چهار سال گذشته 380 تن از جداشدگان از مجاهدین به خواست خود به ایران بازگشته اند.

اما جداشدگانی که حاضر به بازگشت به ایران نبودند با وجود تلاش آمریکا هنوز نتوانسته اند موافقت هیچ کشور دیگری را برای پناهندگی و اقامت در آن کسب کنند.

در این میان، گزارشها حاکی از این است که طی چند هفته گذشته دهها تن از آنان تصمیم گرفته اند اردوگاهی را که تحت حمایت ارتش آمریکا در آن زندگی می کردند ترک کنند و از راههای مختلف از عراق خارج شوند اما این تلاش برای اکثر آنان موفقیت آمیز بوده، بسیاری از آنان دوباره به اردوگاه تحت حمایت ارتش آمریکا بازگشته اند، تعدادی پس از عبور از مرز ترکیه بازداشت و به عراق بازگردانده شده اند، عده کمی هم موفق شده اند مخفیانه در ترکیه و یونان اقامت بگزینند.

انجمن حمايت از مهاجرين و ايرانيان مقيم فرانسه (آريا) در تلاشی برای کمک به جداشدگان سازمان مجاهدین جهت خروج از عراق و اسکان در دیگر کشورهاست.

 

 

 جداشدگان مجاهدین که در ترکیه به سر می برند نمی توانند خود را به نهادهای مدافع حقوق بشر یا مراجع ترکیه معرفی کنند چون در صورت شناسایی، بازداشت و به عراق بازگردانده می شوند
سخنگوی انجمن آریا

 

بنا بر آمار این انجمن تا یک ماه پیش ۲۰۸ نفر از جداشدگان مجاهدین در اردوگاه آمریکاییها به سر می بردند که دفتر مطبوعاتی نیروهای آمریکایی آمار فعلی این اردوگاه را حدود 110 نفر اعلام کرده است.

جواد فیروزمند، سخنگوی انجمن آریا که خود از جداشدگان مجاهدین خلق است می گوید این تعداد در هفته های اخیر به پنجاه نفر کاهش یافته بود و آمار 110 نفر حاکی از این است که تعدادی از جداشدگان که اردوگاه را ترک گفته بودند دوباره به اردوگاه بازگشته اند.

آقای فیروزمند به بی بی سی گفت که هفتاد تن از جداشدگان پس از آنکه اردوگاه تحت حمایت ارتش آمریکا را ترک گفتند با کمک قاچاقچیان تلاش کردند به ترکیه بروند اما پلیس مرزی ترکیه آنها را بازداشت کرد و پس از یک ماه زندان و نگهداری در اردوگاه اجباری به پلیس عراق تحویل داد، یک نفر از آنها هم هنگام عبور از مرز بر اثر تیراندازی پلیس مرزی ترکیه زخمی شد و اکنون در بیمارستان شهر اربیل، مرکز کردستان عراق بستری است.

سخنگوی انجمن آریا می گوید دولت خودگردان کردستان عراق افرادی را که پلیس ترکیه به آنها تحویل داده بود در اردوگاهی موقت در اربیل اسکان داد اما عده ای از آنان بار دیگر کوشیدند از مرز ترکیه عبور کنند که ده تن از آنان به دست پلیس ترکیه بازداشت و مجدداً به عراق تحویل داده شدند که اکنون در زندانی در اربیل در بازداشت به سر می برند، بقیه نیز که موفق به عبور از مرز شدند، ده نفرشان به کمک قاچاقچیان توانستند خود را به یونان برسانند و پانزده نفر دیگر مخفیانه در شهرهای استانبول، آنکارا و وان در ترکیه به سر می برند.

به گفته جواد فیروزمند، این دسته از جداشدگان مجاهدین که در ترکیه به سر می برند نمی توانند خود را به نهادهای مدافع حقوق بشر یا مراجع ترکیه معرفی کنند چون در صورت شناسایی، بازداشت و به عراق بازگردانده می شوند، ده نفری که به یونان رسیده اند نیز در شرایطی غیرقانونی و مخفی در آن کشور به سر می برند.

سخنگوی انجمن آریا می افزاید که حدود پانزده تن از جداشدگان نیز راه مرز اردن را در پیش گرفته اند و در این میان از سرنوشت هشت نفر دیگر هم هنوز هیچ اطلاعی در دست نیست

سخنگوی انجمن آریا می گوید جداشدگان مجاهدین که به ایران بازگشته اند در شهرهای مختلف به کار و زندگی آزاد اجتماعی مشغولند و
خود او با تعدادی از آنان در تماس است

تلاش بی بی سی در تماس با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای اطلاع یافتن از سرنوشت جداشدگان از مجاهدین هنوز به نتیجه ای نرسیده است و همچنان ادامه دارد.

انجمن آریا از نهادهای مدافع حقوق بشر و ایرانیان خواسته است تا برای فراهم آوردن امکان زندگی قانونی این افراد را در کشورهای اروپایی یا دیگر کشورهای آزاد تلاش کنند.

طی چهار سال گذشته شماری از جداشدگان از مجاهدین خلق به ایران بازگشته اند که دفتر مطبوعاتی نیروهای تحت فرماندهی آمریکا در عراق، تعداد آنان را 380 نفر اعلام کرده است.

جواد فیروزمند، سخنگوی انجمن آریا می گوید که این افراد در شهرهای مختلف ایران به کار و زندگی آزاد اجتماعی مشغولند و خود او با تعدادی از آنان در تماس است.

به گفته وی، در داخل قرارگاه اشرف نیز که سازمان مجاهدین خلق اداره آن را همچنان در دست دارد، عده ای حدود دویست نفر از جداشدگان از مجاهدین هستند که حاضر نشده اند به اردوگاهی که نیروهای آمریکایی برای جداشدگان احداث کرده اند منتقل شوند و در مکانی جداگانه در داخل قرارگاه از آنها نگهداری می شود.

آقای فیروزمند می گوید این افراد نیز خواهان پناهندگی به کشورهای غربی هستند.

قرارگاه اشرف در سال 1986 و با انتقال رهبری مجاهدین خلق از فرانسه به عراق تأسیس شد و اعضای این سازمان با امکانات نظامی که حکومت صدام حسین در اختیار آنها قرار داد به مبارزه مسلحانه با ایران می پرداختند و در عملیات نظامی علیه ایران که در آن زمان با عراق در حال جنگ بود شرکت می جستند.

این قرارگاه در شهرستان خالص واقع در استان دیاله در شرق عراق قرار دارد و ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا، تازه ترین آمار افرادی را که همچنان در آن به سر می برند حدود 3360 نفر اعلام کرده است.

آمریکا سازمان مجاهدین خلق را گروهی تروریستی می داند اما با استناد به موازین بین المللی و کنوانسیون ژنو، آنان را به عنوان “افراد تحت الحمایه” تحت مراقبت قرار داده است.

دولت ایران خواهان برچیدن قرارگاه اشرف و اخراج اعضای مجاهدین از عراق است و آمریکا را متهم می کند که هدفش از مراقبت از آنان، استفاده از آنان علیه ایران در آینده است.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط