23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

محکومیت شدید قتل فجیح جمال خاشقجی توسط بریتانیا، آلمان و فرانسه

بنابه گزارش رسانه ها، دولت های بریتانیا، آلمان و فرانسه در یک بیانیه مشترک کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را محکوم کرده‌اند.

در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است که هیچ دلیل موجهی برای این قتل وجود نداشته و “با شدیدترین شکل ممکن این اتفاق را محکوم می‌کنند”.

این سه کشور خواستار تحقیقات فوری برای روشن شدن چگونگی قتل این روزنامه‌نگار و مجازات مرتکبان این قتل شدند و تاکید کردند که جزئیات آنچه که اتفاق افتاده باید دقیقا روشن شود.

در بیانیه این سه کشور همچنین آمده که در این‌ باره مستقیم با مقامات عربستان سعودی تماس خواهند داشت.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است که دو روز دیگر یعنی سه شنبه ۲۳ اکتبر درباره مسئله کشته شدن جمال خاشقجی در پارلمان ترکیه بیانیه‌ای را خواهد خواند.

او روز یکشنبه ۲۱ اکتبر در یک راهپیمایی در شهر استانبول ترکیه گفت: “ما به دنبال عدالت هستیم و همه حقایق را درباره این پرونده بی‌پرده فاش می‌کنیم.”

پیش‌تر عمر چلیک، سخن‌گوی حزب عدالت و توسعه، حاکم ترکیه هم گفته بود که “ترکیه نمی‌خواهد کسی را پیشاپیش متهم کند اما اجازه سرپوش گذاشتن بر حقایق را هم نخواهد داد.”

پس از هفده روز انکار، تلویزیون دولتی عربستان روز شنبه اعلام کرد تحقیقات دادستانی این کشور نشان داده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول با افرادی که آنجا بوده‌اند درگیر شده و در جریان این نزاع کشته شده است.

امروز عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در گفتگو با شبکه فاکس‌نیوز “قتل عمد” آقای خاشقجی را “اشتباهی بسیار وخیم و بزرگ” خواند. او گفت نیروهای “خودسر” امنیتی بدون اطلاع روسای خود چنین کرده‌اند. وزیر خارجه عربستان گفت این افراد مجازات خواهند شد و دستگاه امنیتی عربستان هم متحول خواهد شد تا دیگر چنین اشتباهی تکرار نشود.

مقام‌های ترکیه در دو هفته گذشته بارها مدعی شده‌اند که فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارند که “ثابت می‌کند” جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان، عمدا به قتل رسیده و جسد او هم قطعه قطعه شده است.

ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که جستجو برای پیدا کردن جسد آقای خاشقجی به جنگل‌های اطراف استانبول کشیده شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که طی دو هفته گذشته بارها با تاکید بر اهمیت روابط کشورش با عربستان هر گونه واکنش به ادعای قتل آقای خاشقجی را به کامل شدن تحقیقات عربستان منوط کرده بود، روز گذشته در واکنش به اطلاعیه دادستانی این کشور گفت آنچه روی داده “غیرقابل قبول” است.

در همین حال بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا در صحت روایت عربستان از نحوه مرگ آقای خاشقجی ابراز تردید کرده‌اند.

در تازه ترین واکنش‌ها، سناتور دموکرات دیک دُربین خواهان اخراج سفیر عربستان از واشنگتن شده است.

سناتور باب کورکر جمهوریخواه هم گفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان جمال خاشقجی را کشته است.

سناتور رند پال هم از نتیجه تحقیقات عربستان راضی نشده و آن را توهین‌آمیز دانسته است.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط