3.5 C
Paris
Monday, March 4, 2024

محمد جواد ظریف: در پیشنهادات امانوئل ماکرون و نظرات حسن روحانی برای حفظ برجام «نقاط مشترکی» وجود دارد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، در آستانۀ سفر خود به پاریس و دیدار با رئیس جمهوری فرانسه برای گفتگو در بارۀ برجام گفت میان پیشنهادات رئیس جمهوری ماکرون و نظرات همتای ایرانی او، حسن روحانی «نقاط مشترکی» وجود دارد. محمد جواد ظریف گفت وی «برای بررسی دست یافتن به توافق دربارۀ آنها» روز جمعه با امانوئل ماکرون دیدار می‌کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، فردا جمعه ٢٣ اوت/اول شهریور، یک روز پیش از آغاز اجلاس سران گروه هفت، در کاخ الیزه در پاریس با رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو می‌کند.

او که روز پنجشنبه، یکروز پیش از این دیدار، در پایتخت نروژ در «موسسۀ امور بین‌المللی اسلو» سخن می‌گفت از گفتگوی آیندۀ خود با امانوئل ماکرون ابراز خرسندی کرد و با اشاره به تلاش‌های فرانسه برای پایدار نگاه داشتن توافق اتمی ٢١۵ وین، گفت «رئیس جمهوری ماکرون با رئیس جمهوری روحانی تماس گرفت و پیشنهادات گوناگونی [به این منظور] ارائه کرد. رئیس جمهوری روحانی به من ماموریت داد به دیدار [همتای فرانسوی او] بروم و چگونگی نهائی کردن برخی از این پیشنهادات را با او بررسی کنم به نحوی که هر یک از طرفین بتواند تعهدات خود در برجام را به اجرا بگذارد».

وی گفت این دیدار «فرصتی است که در آن پیشنهادات رئیس جمهوری ماکرون مورد بررسی قرار گیرد» و نظرات همتای او حسن روحانی نیز ارائه شود و امکانات «دست یافتن به یک توافق در این زمینه را ارزیابی کنیم». وی گفت «در این باره از حال نقاط مشترکی وجود دارد».

رئیس جمهوری فرانسه از هنگام خروج آمریکا از برجام، در ماه مه ٢٠١٨، برای حفظ آن تلاش می‌کند. او بویژه در ماه‌های اخیر با ارائۀ پیشنهاداتی بارها با حسن روحانی در این زمینه گفتگو کرده است. او روز چهارشنبه در گفتگو با روزنامه نگاران، بر اهمیت موقعیت کنونی تاکید کرد و در برابر تعهد ایران به پذیرش مذاکره در بارۀ برنامۀ اتمی، موشکی و دخالت‌های منطقه‌ای خود، گفت پیشنهادات وی از یکسو «برای سبک کردن مجازات های وضع شده» و از سوی دیگر «برای سبک کردن زندگی روزمرۀ مردم ایران» تدارک دیده شده است.

جمهوری اسلامی ایران که از ماه مه گذشته برای اعتراض به مجازات‌های آمریکا و ناتوانی اروپا برای جبران آنها به برخی از تعهدات خود در چهارچوب برجام پشت کرده و از جمله بصورت نمادین سطح غنی سازی اورانیوم و میزان مجاز ذخیره شدۀ آن در ایران را اندکی افزایش داده است، بگفتۀ مقامات این کشور قصد دارد در صورت محروم ماندن از امتیازات اقتصادی پیش بینی شده در توافق اتمی به مرور از اجرای این تعهدات سرباز زند.

وزیر امور خارجۀ ایران در سخنان خود در اسلو با اشاره به این تصمیمات کشور خود تاکید کرد که «اگر اروپا به تعهدات خود در این زمینه عمل کند، کلیۀ [تصمیمات اخیر ایران] لغو خواهد شد».

محمد جواد ظریف در سخنان خود در اسلو خروج آمریکا از برجام را نیز مورد انتقاد قرار داد و بویژه از تلاش این کشور به منظور ایجاد ائتلافی در خلیج فارس برای تامین امنیت رفت و آمد دریائی در آب‌های این منطقه ابراز ناخرسندی کرد. تا کنون سه کشور بریتانیا، استرالیا و بحرین برای شرکت در این ائتلاف ابراز آمادگی کرده‌اند.

وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران گفت «هدف ایالات متحد آمریکا از حضور در خلیج فارس رویاروئی با ایران است». وی در پاسخ به این پرسش که «آیا در خلیج فارس جنگ در خواهد گرفت؟» گفت «ما آغاز کنندۀ جنگ نخواهیم بود، اما از خود دفاع می‌کنیم».

منیع، رادیو فرانسه

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط