10.9 C
Paris
Sunday, March 26, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

محرومیت پناهجویان از دریافت غذا در مجارستان

بنابه گزارش رسانه ها، مقامات دولت مجارستان توزیع غذا بین پناهجویانی که از ابتدای ماه جاری میلادی در مناطق مرزی این کشور با صربستان متوقف شده اند را قطع کرده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر با اعلام این خبر تصریح کرده است که دو خانواده افغان و دو برادر سوری بخشی از افرادی هستند که در پی رد درخواست آنها در چارچوب روند جدید رسیدگی به وضعیت پناهجویان از دریافت غذا محروم شده اند.

این درحالیست که مسئولان اداره مهاجرت مجارستان در گفتگو با یورونیوز هرگونه اقدام سرزنش آمیز در این زمینه را منکر شده اند.

سطحی جدید از رویکرد غیرانسانی
در این گزارش آمده است که مسئولان کمپ نگهداری پناجویان در اقدامی غیرانسانی پس از تغذیه یک زن شیرده و تعدادی کودک از جمع خانواده های افغان به آنها گوشزد کرده اند که حق ندارند غذای دریافتی را با دیگر اعضای خانواده خود تقسیم کنند.

لیدیا گال، پژوهشگر سازمان دیده بان حقوق بشر در بالکان و اروپای شرقی با انتشار بیانیه ای در خصوص وضعیت غیر انسانی حاکم بر کمپ پناهجویان در مجارستان تاکید کرد: «دولت با امتناع از تغذیه پناهجویانی که تحت مراقبت خود دارد در واقع سطح جدیدی از رویکرد غیرانسانی را به نمایش گذاشته است. این درحالیست که چنین اقدامی نقض آشکارحقوق بشر و مغایر با تعهدات کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.»

خانم گال همچنین در بیانیه خود تاکید کرد: «اینگونه بی توجهی به سلامت افراد در واقع نوعی اقدام بدبینانه نسبت به قوانین و حقوق انسانی است که با هدف مجبور کردن پناهجویان به پس گرفتن درخواست پناهندگی و ترک خاک مجارستان صورت می گیرد.»

وانین بحث برانگیز مهاجرتی
رویکرد غیرانسانی دولت مجارستان در برخورد با پناهجویان پیش از این با اعتراض یک گروه مدافع حقوق بشر موسوم به «کمیته مجاری هلسینکی» مواجه شده بود که متعاقب آن دادگاه حقوق بشر اروپا روز دهم اوت با صدور حکمی از مقامات مجارستانی خواست توزیع غذا بین دو خانواده افغان را از سر گیرد.

مقامات مجار پس از آن با درخواست توزیع غذا و مایحتاج اولیه به دیگر پناهجویان از جمله دو برادر سوری موجه شدند.

فیدز، حزب حاکم در مجارستان با رد پیشنهاد سهمیه بندی اتحادیه اروپا جهت پذیرش پناهجویانی که هویت آنها مورد تایید قرار می گیرد همچنان به رویکرد پیشین خود در مانع تراشی برای ورود پناهجویان به این کشور و یا عبور از مرز برای عزیمت به کشورهای دیگر اروپایی ادامه می دهد.

بوداست در همین راستا سال ۲۰۱۵ در اوج بحران مهاجرت اقدام به نصب تورهای فلزی و موانع متعدد در مرز مشترک خود با صربستان کرده بود.

دولت مجارستان در ادامه با تصویب قوانین بحث برانگیز جدید مانع کمک رسانی گروه های مدافع حقوق بشر و دیگر شهروندان این کشور به مهاجران و پناهجویان شد. این اقدام به صورتی گسترده از سوی جامعه بین الملل و جوامع اروپایی محکوم شد و چالشی بزرگ را بین کمیسیون اروپا و بوداپست برانگیخت.

جارستان با تصویب این قانون که «توقف سوروس» نام گرفته قصد دارد زمینه اعمال تحریم‌ نهادهای حقوق بشری مدافع حقوق پناهجویان را فراهم کند.

نام این قانون برگرفته از نام خانوادگی میلیاردر آمریکایی «جورج سوروس» است که با تاسیس چندین سازمان غیردولتی به حمایت از حقوق پناهجویان پرداخته، اقدامی که همواره مورد انتقاد سیاستمداران راستگرای مجارستان بوده است. آقای سوروس مجاری تبار است و از حامیان پذیرش مهاجران به شمار می‌رود.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط