20 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

مجاهدین خلق بدون مک کین چه خواهد کرد؟

سناتور جان مک کین سناتور ارشد جمهوریخواه درگذشت. مک‌کین که از چند ماه پیش به علت سرطان مغز کنگره را ترک و مشغول معالجه شده بود. پیشتر گفته بود دیگر تمایلی برای ادامه درمان ندارد.

مک کین حضور پررنگی در سیاست خارجه آمریکا داشت. اما برای ایرانیان ارتباطات برجسته‌اش با برخی چهره‌های اپوزیسیون خبر ساز بود.

وی بالاترین مقام آمریکایی بود که به عنوان رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا با مریم رجوی در تیرانا دیدار و پیرامون آخرین تحولات در ایران با مریم رجوی دیدار و گفتگو کرده بود.

مریم رجوی نیز از نقش مک کین در استقرار اعضای این سازمان از لیبرتی به آلبانی تقدیر کرد.

اهمیت این دیدارها از آن جهت است که مک کین با هیچ کدام از چهره‌ها و شخصیت‌های اپوزیسیون به اندازه سازمان مجاهدین نزدیکی و قرابت نداشت.

مجاهدین خلق بی اغراق با سابقه ترین و تشکیلاتی ترین گروه اپوزیسیون جمهوری اسلامی است. اما در عین حال کمترین حامی و پشتیبان را میان مردم ایران و جامعه ایرانیان خارج از ایران را دارا می‌باشد.

انور عبد الرحمان سردبیر روزنامۀ بحرینی «اخبار الخلیج» در سرمقاله خود بعد از برگزاری آخرین نشست مجاهدین ضمن تشریح فضای حاکم این کنفرانس، این نشست را برای شخصیت‌های سیاسی دعوت شده به منزلۀ یک تفریح خوب در دورۀ بازنشستگی‌شان توصیف کرد.

به گفته او «سخنرانیهای ایراد شده سخنرانیهای آتشینی بودند ولی هیچ معنی و محتوائی نداشتند. این سخنرانیها پر از تهدیدات و هشدارهای ساختگی پوچ بدون ارائۀ هر گونه نظر و دیدگاه یا راه حلهای عملی مشخصی بودند.»

عبدالرحمان با وجود اذعان به وضعیت فاجعه بار ایران صریحا! اعتراف می‌کند که «رهبران مجاهدین خلق اساسا از مرحله پرت هستند و از درک واقعی اوضاع و شرایط عاجزند بطوریکه نمی‌دانند مردم ایران هرچند که علیه رژیم تظاهرات می‌کنند و مخالف رژیم هستند ولی در همین حال مجاهدین خلق را هم نمایندۀ خودشان نمی‌شمارند و این سازمان را بیانگر خواسته‌های خود نمی‌دانند.» (۱)

حضور صدها شخصیت در این نشست نباید ما را فریب دهد. آنها یک سنت هم از جیب خودشان نپرداخته‌اند و تماما به هزینۀ مجاهدین خلق مورد پذیرایی قرار می‌گیرند و این برگزار کنندگان کنفرانس هستند که همۀ هزینه‌های بلیط مسافرت و اقامت آنها را تأمین می‌کنند.

البته بایستی اذعان کرد این سازمان به دلیل تجربیات فراوان تشکیلاتی هنوز برای دولت آمریکا ابزار مهمی هستند. برای آمریکائی‌ها مهم نیست سازمان حامی مردمی داشته باشد یا نداشته باشد؛ برای آنان سازمان از این جهت اهمیت دارد که می‌تواند علیه رژیم ایران فعالیت‌های اطلاعاتی انجام دهد.

بنابراین به زعم نگارنده سازمان مجاهدین خلق نه آلترناتیو مناسبی برای آمریکائی‌ها هستند و نه جهان آنها را- به دلیل این که هیچ بدنه اجتماعی مقتدری میان جامعه ایرانی ندارد-به عنوان نماینده مردم معترض ایران می‌شناسد. جدا از این مسئله ظرفیت ایجاد وحدت میان طیف‌های وسیع اپوزیسیون را نیز دارا نمی‌باشند.»

با این همه ارزش وجودی سازمان مجاهدین برای جمهوری خواهان استفاده از آنها به عنوان ابزار اطلاعاتی-امنیتی علیه رژیم ایران است. از این رو مک کین به عنوان یکی از عناصر کمیته قوای مسلح سنا با مجاهدین مرتبط می‌شود. این ارتباط آنقدر اهمیت دارد که مک کین شخصاً در جمع مجاهدین حضور پیدا می‌کند. اما در دیدار رضا پهلوی با اعضای سنا، شخص رضا پهلوی به حضور مک کین پذیرفته می‌شود.

درگذشت سناتور جان مک کین نیز خبر خوبی برای اعضای مجاهدین نیست. با این حال تا دولت ترامپ و جمهوری خواهان روی کار هستند مجاهدین خلق رفت و آمد بیشتری در کنگره خواهند داشت. آنها تا زمان انتخابات آینده آمریکا فرصت زیادی ندارند.

رها جنیدی – خبرنامه گویا

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط