6.2 C
Paris
Friday, December 8, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ماکرون: روسیه و ترکیه به احساسات ضد فرانسوی در آفریقا دامن می‌زنند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه روسیه و ترکیه را متهم کرد که به احساسات ضدفرانسوی در قاره آفریقا دامن می‌زنند.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان مصاحبه با هفته نامه فرانسوی زبان «آفریقای جوان» گفت که مسکو و آنکارا از احساس خشم «دوران پسا استعمار» در آفریقا سوءاستفاده می‌کنند. وی اظهار داشت: «نباید ساده لوح باشیم. خیلی از کسانی که [به احساسات ضدفرانسوی] میدان می‌دهند، ویدئو می‌سازند و در رسانه‌های فرانسوی‌زبان حضور دارند از طرف روسیه یا ترکیه اجیر شده‌اند.»

امانوئل ماکرون در بخشی از این گفتگو گفت که پاریس به دنبال «رابطه منصفانه» و «شراکت واقعی» با کشورهای آفریقایی است. او افزود که فرانسه و کشورهای آفریقایی نباید «اسیر» تاریخ گذشته روابط دوجانبه باشند.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه اجلاس «فرانسه-آفریقا» که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در سطح جهان به تعویق افتاد ماه ژوئیه (تیر/مرداد) سال ۲۰۲۱ در شهر مونپولیه در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

روابط فرانسه با ترکیه طی ماههای گذشته بر سر انتشار مجدد کاریکاتورهای نشریه «شارلی ابدو» از پیامبر اسلام، مناقشه در قفقاز بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ و تنش بین آنکارا و آتن در شرق مدیترانه تیره شده است. امانوئل ماکرون در بخشی از مصاحبه خود با نشریه «آفریقای جوان» دولت ترکیه را متهم کرد که به «برداشت اشتباه» از موضع او در دفاع از آزادی بیان در فرانسه کمک کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «وقتی من تصمیم گرفتم که به اسلام افراطی حمله کنم سخنان من به طور گسترده از سوی اخوان‌المسلمین و همچنین ترکیه تحریف شد. ترکیه توانایی تاثیرگذاری بر بسیاری از افکار عمومی از جمله در مناطق صحرای بزرگ آفریقا را دارد.»

این سخنان امانوئل ماکرون در حالی بیان می‌شود که پاریس خواستار بازنگری کلی اتحادیه اروپا در روابط خود با آنکارا شده است.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط