12.6 C
Paris
Wednesday, September 28, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

فرانسه مسئولیت تاریخی ظلم بر کولیان را طی جنگ دوم جهانی پذیرفت

بنا به گزارش رسانه های خبری، دولت فرانسه برای نخستین بار مسئولیت تاریخی خود را در ظلم به کولیان دوران جنگ دوم جهانی پذیرفت. در آن سال‌ها، دولت وقت فرانسه به رهبری مارشال پتن با آلمان نازی همکاری می‌کرد و مطابق با سیاست‌های هیتلری، در نابود کردن کولیان – مثل یهودیان و همجنس‌گرایان- می‌کوشید. اما دولت‌های بعدی فرانسه، هیچگاه مسئولیت تاریخی این کار را به عهده نگرفتند.

اما روز شنبه ٢٩ اکتبر، فرانسوا هولاند طی بازدید از بازداشتگاه قدیمی مونتروی- بِله، به عنوان نخستین رهبر فرانسوی شناخته شد که مسئولیت تاریخی ظلمی را که در سال‌های جنگ دوم بر کولیان رفت، به رسمیت شناخت.
هولاند گفت؛ جمهوری فرانسه رنج کوچ‌نشینانی را که بازداشت شده بودند به رسمیت می‌شناسد و می‌پذیرد که مسئولیتش در این فاجعه بسیار زیاد بوده است.

فرانسوا هولاند فقط از کولیان سخن نگفت و با کاربرد واژه‌ای کم و بیش معادل کوچ‌نشین به همۀ قربانیانی اشاره کرد که تنها به دلیل آوارگی و یا نداشتن مسکن ثابت، به بازداشتگاه منتقل شده بودند.

بازداشتگاه مونتروی- بِله- Montreuil-Bellay درغرب فرانسه بزرگ‌ترین اردوگاهی بود که توسط حکومت وقت – معروف به رژیم ویشی – اداره می‌شد. این حکومت، به رهبری مارشال پتن، با آلمان نازی همکاری می‌کرد و یهودیان، کولی‌ها، هم‌جنس‌گرایان و البته مخالفان سیاسی را بازداشت و قلع و قمع می‌کرد.
حکومت ویشی مجموعاً ٣١ اردوگاه در خاک فرانسه به راه انداخته بود. طی سال‌های جنگ و حتی تا یک سال بعد، حدود ٦تا ٧ هزار کولی یا مردم آواره و کوچ‌نشین به این بازداشتگاه‌ها منتقل شدند. صدها نفر از اینان طی دوران اسارت جان دادند یا سر به نیست شدند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط