15.7 C
Paris
Friday, September 22, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

فدریکا موگرینی: تصمیم ما نجات برجام است

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ برابر با ۱۲ ژوئن۲۰۱۸ در جلسه پارلمان اروپا گفت: «ما مصمم هستیم که این توافق را نجات دهیم.» او گفت، برجام جهان را امن‌تر می‌کند و به ایران شانس پیشرفت اقتصادی می‌دهد و “ما اجازه نداریم آن را به خطر بیاندازیم.»

موگرینی خاطرنشان ساخت، اتحادیه اروپا همراه با همه اعضای خود و دیگر شرکا “قدرت و ابزار” لازم برای جلوگیری از نابود شدن این توافق را دارد. او لغو برجام را “فاجعه” خواند و گفت، تهران تا کنون به این توافق پایبند مانده است. اما حالا باز هم این خطر وجود دارد که ایران برای رسیدن به بمب اتمی تلاش کند و این می‌تواند جریانی را آغاز کند که به “اشاعه سلاح‌های هسته‌ای” دامن می‌زند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، توافق اتمی با ایران که چند کشور در آن دخالت داشتند به اتفاق آرا در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب و به قطعنامه تبدیل شد. آمریکا نیز در آن زمان به برجام رأی داد.

موگرینی گفت: «وقتی این توافق از سوی یک کشور به صورت یک‌جانبه طرد شود این می‌تواند خطرناک باشد. این اعتبار دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی را از بین می‌برد.»

فدریکا موگرینی تأکید کرد، با این حال توافق اتمی با ایران تنها به برنامه اتمی پرداخته و می‌تواند پنجره‌ای برای مذاکره با ایران در مورد سایر موضوعات، مانند حقوق بشر باز کند. او گفت که اتحادیه اروپا مایل به استفاده از کانال‌هایی است و “بستن این کانال‌ها به مصلحت هیچ کس نیست.»

موگرینی افزود: «فرصتی پیش آمده بود تا با مقا‌م‌های ایران در مورد مسائل موشکی و حقوق بشر گفت‌وگو کنیم. اما در صورت فروپاشی برجام فرصت برای مذاکره درباره این مسائل از بین خواهد رفت.»

کنوت فلکن‌اشتاین، نماینده حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز در این نشست خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام را “کاملا غیر مسئولانه” خواند. او گفت: «ایران به توافق پایبند ماند و آمریکا نه. این نقض قرارداد بود.»

یوزف وایدن‌هولتسر، سیاستمدار سوسیال دمکرات اتریش نیز بر لزوم وفاداری به وعده‌ها تأکید کرد. او خواستار حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم‌های احتمالی آمریکا شد.

میشائیل گاهلر، سیاستمدار حزب دمکرات‌مسیحی آلمان نیز هدف این توافق را یادآوری کرد که جلوگیری از رسیدن ایران به بمب اتمی است. او ضمن این یادآوری پرسید: «آیا امنیت اسرائيل وقتی که ایران دیگر به این توافق پایبند نباشد بهتر تضمین می‌شود؟»

دونالد ترامپ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ /۱۲ مه۲۰۱۸ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. به غیر از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه‌، چین و آلمان نیز در امضای این توافق نقش داشتند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط