22.8 C
Paris
Monday, August 15, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

“عملیات تئو”، اقدام نافرجام پلیس فرانسه علیه سازمان مجاهدین خلق

Mojahedin

تحقیقات در زمینه پرونده “عملیات تئو”، عملیاتی که پلیس فرانسه در سال ٢٠٠٣ علیه سازمان مجاهدین خلق انجام داد، اواخر سال ٢٠١٣ به پایان رسید.

خبرگزاری فرانسه، امروز از پاریس گزارش داده که مارک ترویدیک- قاضی فرانسوی که از سال 2009 پرونده قطور “عملیات تئو” را در دست داشت، اواخر سال میلادی گذشته، تحقیقات خود را به پایان رساند و اکنون این پرونده مراحل پایانی خود را در دادسرا طی می کند.

این تحقیقات در شهرهای مختلفی چون لوکزامبورگ، دوبی و امان، پیگیری شده است.france18p4

گزارش خبرگزاری فرانسه اضافه کرده که از سال 2011، قاضی این پرونده، همه اتهام‌های تروریستی را کنار گذاشت و فقط جرایم مالی را در مورد نه نفر از 24 متهم پرونده حفظ کرد.

به عقیده نویسنده این گزارش، این پرونده سروصدای زیادی داشت، اما نتیجه خاصی از آن حاصل نشد و این نظریه را تقویت کرد که “عملیات تئو” در راستای حفظ روابط پاریس-تهران بود.

در صبحگاه روز هفدهم ژوئن سال 2003، حدود 1300 نیروی پلیس فرانسه با حمله به پایگاه سازمان مجاهدین خلق در “اُور سور اواز”- منطقه‌ای واقع در شمال پاریس، بیش از 160 عضو سازمان مجاهدین خلق- یکی از مهمترین سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران و از جمله مریم رجوی را بازداشت کردند که پس از مدتی وی به همراه جمعی از بازداشت شدگان آزاد شد.

این حمله یک سال پس از آن صورت گرفت که اتحادیه اروپا نام سازمان مجاهدین خلق را به فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه کرد.

افشین علوی- یکی از سخنگویان سازمان مجاهدین خلق، به خبرگزاری فرانسه گفته که این سازمان از سال 1981 زیر نظر و مراقبت دولت فرانسه بود و به طور منظم با بخش ضدجاسوسی سرویس اطلاعاتی فرانسه تماس داشت.

نیکلا سارکوزی که آن زمان وزارت کشور را بر عهده داشت، این سازمان را یک سازمان «تروریستی بین المللی» توصیف کرد و این گروه را در میان «خشن ترین» گروه‌ها قرار داد.

این درحالی است که در سال 2011، دستگاه قضایی فرانسه اعلام کرد که هیچ مدرک مشخص تروریستی در این پرونده نیافته است.

همچنین در سپتامبر سال بعد، آمریکا و به دنبال آن اتحادیه اروپا، رسماً سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج کردند.

 

RFI

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط