4.6 C
Paris
Friday, January 27, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

عربستان در عملیات تروریستی داخل ایران مشارکت دارد

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه ١٣ ژوئن برابر با ٢٣ خرداد ۱۳۹۶، محمد جواد ظریف در مجمع اسلو گفته است: ایران هوشیار است. ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد عربستان سعودی در توسعۀ گروه‌های تروریستی که در نزدیکی مرزهای شرقی و غربی ایران فعالیت می‌کنند، مشارکت دارد.
محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان، ماه گذشته گفته بود؛ کشورش تلاش خواهد کرد جنگ به داخل خاک ایران کشیده شود.
ظریف در مجمع اسلو گفت که نه تنها حل اختلافات پیش آمده در منطقۀ خلیج فارس از طریق مذاکره ضروری است، بلکه باید یک مکانیسم دائمی برای رایزنی، گفتگو و حل مشکلات منطقه ایجاد کرد.
ظریف که در حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا و جان کری وزیر خارجۀ پیشین آمریکا صحبت می‌کرد، با اشاره به سال‌های جنگ سرد میان شوروی و آمریکا و پیمان تنش‌زداییِ سال ١٩٧۵ (هلسینکی)، گفت که اگر در آن سال‌ها گام‌های مثبتی برداشته شد، هیچ دلیلی وجود ندارد که امروزه چنین کاری عملی نباشد.

محمد جواد ظریف در عین حال با انتقاد از عربستان و آمریکا گفته است که آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، چشم خود را بر واقعیت و نقش عربستان در حملات تروریستی ١١ سپتامبر، بسته است.

مجمع اسلو یک همایش سالانه است که در بارۀ صلح و میانجی‌گری برگزار می‌شود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط