9 C
Paris
Saturday, February 4, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ظریف: انتشار اخبار دروغ نمی‌تواند نقش متحدان آمریکا در ١١سپتامبر را پاک کند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نخستین واکنش‌ها به انتشار برخی اسناد درباره ارتباط سازمان القاعده با دولت جمهوری اسلامی ایران، شامگاه پنجشنبه ١١ آبان/ ۲ نوامبر در صفحه توئیتر خود نوشت: باز هم یک رکورد سخیف از میزان تأثیرگذاری دلار‌های نفتی؛ اخبار دروغ سازمان “سیا” و “بنیاد دفاع از دمکراسی”، با انتشار اسناد گزینشی القاعده درباره ایران، نمی‌تواند نقش متحدان آمریکا در ١١ سپتامبر را پاک کند. در همین حال، خبرگزاری فارس نزدیک به مواضع محافظه کاران در ایران نوشت که انتشار اسناد گزینشی از سوی سازمان سیا درباره القاعده، بخشی از طرح آمریکا برای افزایش فشارها بر ایران است.

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) دیروز ٤٧٠هزار فایل کامپیوتری از اسناد بایگانی خصوصی “اسامه بن‌لادن” رهبر پیشین شبکۀ القاعده را منتشر کرد. این اسناد در جریان حمله به مخفیگاه اسامه بن‌لادن در شهر “آبوت آباد” پاکستان و ترور وی توسط ارتش آمریکا به دست آمده است.

“توماس جاسلین” و “بیل روجیو”، ٢ نفر از پژوهشگران “بنیاد دفاع از دمکراسی” FDD – یک گروه شناخته شده در آمریکا برای مواضع بسیار تند و ستیزه‌جویانه علیه ایران- که امکان دسترسی به این اسناد را پیش از خروج آنها به عنوان اسناد طبقه‌بندی شده داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که این اسناد اطلاعاتی را درباره روابط و پیوندهای نزدیکِ شبکه القاعده با ایران فاش می‌کند.
“بنیاد دفاع از دمکراسی”، مدعی شده است که این اسناد نشان می دهند که ایران به شبکه القاعده پیشنهاد حمایت‌های مالی و تسلیحاتی داده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که انتشار این اسناد در حالی انجام می گیرد که فشارها و تحریم های آمریکا علیه ایران در حال افزایش بوده و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است که آمریکا از توافق اتمی و برجام خارج خواهد شد.

ایران هرگونه ارتباط با شبکه القاعده را رد می‌کند. تهران در همان حال از رژیم بشار اسد حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند و علیه گروه های جهاد گرا در سوریه، خصوصاً علیه داعش و شاخه سوری القاعده مبارزه می‌کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط