13.9 C
Paris
Thursday, June 13, 2024

طالبان، عامل افزایش تولید تریاک در افغانستان

بنا به گزارش آریا نیوز از منابع خبری، تولید تریاک در افغانستان در سال ۲۰۱۶ به شدت افزایش یافته است.
سازمان ملل متحد می‌گوید، زمین‌های زیر کشت خشخاش در این کشور در سال ۲۰۱۶ با افزایشی ۱۰درصدی به ۲۰۱هزار هکتار رسیده است.
در طول بیش از ۲۰ سال گذشته این سومین بار است که کشت خشخاش به مرز حداکثری رسیده است.
دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برآورد کرده که کشت خشخاش در سال جاری در افغانستان در مقایسه با یک سال پیش از آن ۴۳درصد بالاتر رفته است. به دلیل موفقیت‌های شبکه طالبان، دولت افغانستان در مبارزه‌اش برای نابودی مزارع کشت خشخاش به وضوح شکست خورده است.
تریاک ماده اولیه هروئین به حساب می‌آید که افغانستان به طور عمده مرکز تولید آن است.
تنها در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بود که زمین‌های زیر کشت خشخاش در افغانستان بیش از سطح تولید امروز بود. بیشترین زمین‌های زیر کشت خشخاش در ولایت ناآرام هلمند قرار دارد. در شمال نیز که برای مدت‌های مدید محل استقرار نیروهای نظامی آلمانی بود، امروز کشت خشخاش به شدت افزایش یافته و به سه برابر رسیده است.
سال‌هاست که تولید تریاک افغانستان، به رغم کاهش‌های موقت، سیری پیوسته صعودی دارد. در سال ۲۰۱۵ تولید تریاک به شدت کاهش یافت و دلیل آن را بیش از همه باید مدیون آفت‌زدگی مزارع خشخاش دانست. همین کاهش موقت موجب شد که در سال جاری قیمت و تقاضا برای این ماده مخدر به شدت بالا برود.
سازمان ملل می‌گوید، کشت خشخاش در سال جاری در حدی بالا بوده که می‌توان ۴۸۰۰ تن تریاک از آن استخراج کرد. با این حال رقم تخمین‌زده شده به دلیل عدم دسترسی به برخی ولایت‌های افغاستان باید پایین‌تر از رقم واقعی باشد.
از سال ۲۰۰۶ که نیروهای طالبان تلاش خود برای بازپس‌گیری اراضی از دست رفته را آغاز کردند، سطح تولید تریاک نیز بالا رفته است. یلنا بایلیکا از شبکه تحلیل‌گران افغانستان می‌گوید، مستندات موجود گویای رابطه میان ناامنی و کشت خشخاش است. به گفته او، کشت خشخاش ریسک کمتری دارد و کشاورزان در وضعیت جنگی به طور طبیعی خشخاش را برای کشت انتخاب می‌کنند.
به نظر می‌رسد که دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی آن به ‌اجبار در مبارزه خود در این مسیر تسلیم شده‌اند. دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل با اشاره به اوضاع به شدت ناگوار امنیتی می‌گوید، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۵۵ هکتار زمین خشخاش نابود شد که کاهشی ۹۱ درصدی نشان می‌دهد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط