18.5 C
Paris
Sunday, August 14, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

صدور مجوز فروش ایرباس و بوئینگ توسط وزارت خزانه داری آمریکا

خبرگزاری رویترز گزارش داد که وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده است دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.
خبرگزرای رویترز پیشتر در روز چهارشنبه از قول یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده نوشته بود که واشنگتن روند صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافری غربی به ایران را آغاز کرده است.
به گزارش همین خبرگزاری، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در تایید این خبر گفت «بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایالات متحده متعهد به صدور مجوز صادرات هواپیماهای تجاری مشخص به ایران است.»
در این بیانیه آمده است، در اولین اقدام در این راستا و تحت این سیاست جدید “دو مجوز برای صادرات انواع مشخص هواپیماهای تجاری مسافربری برای بوئینگ و ایرباس صادر داده است.”
بنا بر اعلام وزارت حزانه داری آمریکا، برای آن که اطمینان حاصل شود این هواپیماها تنها برای خدمات مسافربری به کار گرفته می‌شوند، در این مجوزها شرایط سنگینی گنجانده شده است.
شرکت‌های ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا، دو غول هواپیماسازی جهان، پیشتر در روز چهارشنبه تایید کردند که برای فروش محصولات خود به ایران، از دولت ایالات متحده تائیدیه گرفته‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مارک اسکلار سخنگوی بوئینگ نوشت «ما این مجوز را دریافت کرده‌ایم» و همچنان در گفت‌وگو با ایران ایر، بر اساس توافقنامه ژوئن، هستیم.
به دنبال توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و جامعه جهانی و اجرای رسمی آن در دی ماه گذشته و لغو بخشی از تحریم‌ها، ایران درصدد نوسازی ناوگان هوایی فرسوده خود برآمده است.
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما، زمستان گذشته با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافری به توافق رسید؛ توافقی که در صورت اجرا، ارزش آن معادل ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط