5 C
Paris
Friday, January 27, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

صدور اسلام‌گرایی افراطی عربستان و کشورهای عربی به آلمان

بنابه گزارش ایندیپندنت و صدای آلمان از انگلستان، برمبنای تحقیقی در بریتانیا عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مهم‌ترین عامل در رادیکالیزه کردن مسلمانان جهان هستند. سوزانه شرودر محقق امور اسلامی بر این نظر است که جنبش مذهبی وهابیت در عربستان با پول‌های نفتی در آلمان نیز تبلیغات گسترده‌ای دارد.
پرفسور سوزانه شرودر مردم شناس است و تحقیقات وسیعی در ارتباط با دگرگونی‌های فرهنگی و سیاسی در کشورهای اسلامی و کشورهایی با اقلیت‌های مسلمان دارد. او بیشتر در ارتباط با کشورهای جنوب شرق آسیا، شمال آفریقا و آلمان تحقیق می‌کند.
مرکز تحقیقات جهانی اسلام (FFGI) در شهر فرانکفورت نیز زیر نظر پرفسور سوزانه شرودر هدایت می‌شود. او در مصاحبه‌ای با ماتیاس فون هاین، همکار دویچه وله، به سوالات او در ارتباط با فعالیت‌های مسلمانان افراطی و حمایت‌های مالی عربستان به آنها پاسخ داده که خلاصه آن در زیر می‌آید:
شیوه‌های صدور جنبش مذهبی وهابیت
گزارش موسسه تحقیقاتی “هنری جکسون سوسایتی” در ارتباط با مهم‌ترین حامی مالی گروه‌های افراط گرای اسلامی در بریتانیا، عربستان سعودی را معرفی کرده است. گفته می‌شود این کشور در ۵۰ سال گذشته دست‌کم ۷۶ میلیارد یورو صرف صدور جنبش مذهبی وهابیت کرده است؛ جنبشی که اساس ایدئولوژی افراط گرایی اسلامی و جهادگرایی اسلامی در سراسر جهان است.
سوزانه شرودر در توضیح محتوای گزارش موسسه تحقیقاتی “هنری جکسون سوسایتی” می‌گوید چنین آماری او را به هیچ وجه متعجب نکرده است. او توضیح می‌دهد که مشخص بود که عربستان به صدور ایدئولوژی جنبش مذهبی وهابیت مشغول است و این هم مشخص بود که این ایدئولوژی در بخش‌های کلی‌اش همان ایدئولوژی “دولت اسلامی” است.
حانم شرودر تاکید می‌کند که عربستان سعودی تنها به صدور پول بسنده نمی‌کند و منابع تبلیغاتی نیز در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. عربستان افرادی را در نظر می‌گیرد و به آنها فرمان ساخت مساجد، مراکز فرهنگی و آموزشی و غیره را می‌دهد. این مراکز پس از آماده شدن به تبلیغات ایدئولوژیک جنبش وهابیت می‌پردازند.
افزایش فعالیت جنبش وهابیت پس از انقلاب اسلامی ایران
پرفسور شرودر می‌گوید صدور “وهابیت” پس از انقلاب اسلامی در ایران افزایش یافت. انقلاب ایران عربستان را به شدت لرزاند و همین که ایران صدور ایدئولوژی شیعی خود را آغاز کرد، فشار به عربستان نیز افزایش یافت.
عربستان از آن پس با ارتباط با رابط های خود در آسیا، آفریقا و بخش‌هایی از اروپا به تبلیغ برای ایدئولوژی جنبش وهابیت پرداخت. مرکز این تبلیغ‌ها در اروپا یوگسلاوی سابق بود که آنجا جنگ‌هایی میان مسلمانان و مسیحیان رخ داد.
عربستان می‌دید که مسلمانان این منطقه به پول نیازمندند و همچنین به خاطر شرایط شان آماده پذیرش ایدئولوژی افراطی وهابیت هستند. و به این ترتیب بود که به تدریج اسلام افراطی در جهان قدرتمندتر شد. رشد این افراط گرایی را می‌توان در جنوب شرقی آسیا، در جنوب تایلند، فیلیپین، اندونزی و بخش‌هایی از مالزی به خوبی مشاهده کرد.
شرودر می‌افزاید برخی می‌گویند که در این کشورها اسلامی مداراگر وجود دارد، اما طی ۳۰ سال اسلام این منطقه به شدت افراطی شده و پول‌های هنگفت عربستان سعودی نقشی اساسی در این فرایند داشته است.
عربستان همچنین بورس‌هایی برای جوانان روشنفکر این کشورها در نظر می‌گرفت و این جوانان پس از تحصیل در دانشگاه‌های عربستان به کشورشان بازمی گشتند و به تبلیغ ایدئولوژی افراطی وهابیت می‌پرداختند.
خبرنگار دویچه وله در تایید سخنان خانم شرودر به مورد پیر فوگل، یکی از مشهورترین اعضای سلفی آلمان اشاره می‌کند که در مکه تحصیل کرده است. او در ادامه می‌گوید رسانه‌های آلمان به نقل از سازمان‌های امنیتی این کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) اعلام کردند که عربستان در افراطی شدن مسلمانان عربستان به شدت موثر بوده است.
ارتباط نزدیک مقامات سفارت عربستان با گروه های افراطی مسلمان
خبرنگار دویچه وله از پرفسور شرودر می‌پرسد که تا چه حد نظرهای سازمان‌های امنیتی آلمان با تحقیقاتی که او به عنوان محقق انجام داده همخوانی دارند. شرودر پاسخ می‌دهد که این همخوانی به طور کامل وجود دارد.
خانم شرودر توضیح این مسئله گفت گاهی حتی مقامات بلندپایه عربستان سعودی نیز مستقیم در این اقدامات دست داشته‌اند. او از یک مقام دیپلماتیک عربستان در برلین یاد می‌کند به نام محمد فقیهی که با شبکه تروریستی هامبورگ در رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا، همکاری کرده است.
این مقام دیپلماتیک عربستان که دیگر فعالیتی در سفارت این کشور در برلین ندارد، روابط خوبی با رهبری مسجد نور شهر برلین نیز داشته است. مسجد نور برلین یکی از مراکز تجمع سلفی‌ها در آلمان به شمار می‌آید.
سوزانه شرودر محقق امور اسلامی بر این نظر است که عربستان تنها نیروی حامی مسلمانان افراطی نیست و به عنوان نمونه قطر و کویت و ایران هم به عربستان افزوده شده‌اند. او در باره ایران به موسسه‌ای در برلین اشاره می‌کند که به تبلیغات شیعی می‌پردازد. شرودر در این باره می‌گوید در مجموع آلمان صحنه بسیار جذابی برای خارجیان افراط گرا شده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط