24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

شین‌ بت هویت مامور ایرانی که اسرائیلی ها را برای جاسوسی استخدام کرده بود، افشا کرد

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، «شین‌بت» از بازداشت چهار زن و یک مرد اسرائیلی که توسط یک مأمور اطلاعاتی ایران برای انجام مأموریت در اسرائیل استخدام شده بودند، خبر داد.

بر اساس گزارش وریترز به نقل از «شین‌بت»، شهروندان اسرائیلی بازداشت شده با یک مامور اطلاعاتی ایران به نام «رامبد نامدار» در تماس بوده‌اند.

شین‌بت و پلیس اسرائیل پس از آنکه به اقدام‌های تعدادی از شهروندان این کشور مشکوک شدند، با رصد آن‌ها متوجه شدند که این افراد با یک مامور اطلاعاتی ایران در تماس هستند.

این پنج مظنون که همگی از یهودیان ایرانی الاصل و تابعیت اسرائیلی دارند، در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با رامبد نامدار که خود را یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده است، گفتگو کرده‌اند.

بر اساس اعلام شین‌بت، رامبد نامدار از همه مظنونان خواسته بود برای تماس به جای فیس‌بوک از واتساپ که چت ویدیویی دارد، استفاده کنند. به گزارش شین‌بت، رامبد نامدار هرگز چهره خود را به زنان اسرائیلی نشان نداده و مدعی بوده که دوربین گوشی‌اش خراب شده است.

شین‌بت همچنین در گزارش خود اعلام کرده که اگرچه برخی از زنان بازداشت شده به رامبد نامدار مشکوک بوده‌اند که شاید او یک افسر اطلاعاتی ایرانی باشد اما با وجود این به گفتگو با او ادامه داده‌اند.

به گزارش شین‌بت، زنان بازداشت شده موافقت کرده بودند که در برابر انجام درخواست‌های مأمور اطلاعات ایران، پول دریافت کنند. یکی از متهمان که یک زن ۵۷ ساله است بیش از ۴ سال با رامبد نامدار از طریق شبکه های اجتماعی در ارتباط بود و بابت در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در مورد عکس کارت سربازی پسرش و کارت هویت سگشان و همچنین فیلم از مراسم های نظامی که در آنها شرکت داشته، مبلغی حدود ۵ هزار دلار دریافت کرده بوده است.

در صورت اثبات اتهام ارتباط با یک عامل خارجی، حداکثر ۱۵ سال زندان در انتظار بازداشت‌شدگان که ایرانی‌الاصل هستند، خواهد بود.

از همین رو شین‌بت با تأکید بر اینکه این سازمان امنیتی به خنثی کردن فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در خاک اسرائیل ادامه می‌دهد، از شهروندان اسرائیلی خواست در برابر درخواست‌های غیرعادی که در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند، هوشیار باشند.

اسرائیل ایران را متهم می‌کند که بر تلاش‌هایش برای تماس با شهروندان اسرائیلی افزوده است تا از این راه بتواند اطلاعات مورد نیازش را به دست آورد. تهران هم در مقابل اسرائیل را به اقدام‌های خرابکارانه در ایران متهم می‌کند.

شین‌بت در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ از بازداشت یک میلیونر اسرائیلی و در ماه نوامبر ۲۰۲۱ از بازداشت نظافتچی منزل بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران خبر داده بود. البته ایران هم در گذشته از بازداشت جاسوسان اسرائیلی در این کشور خبر داده است.

مقام‌های امنیتی اسرائیل روز سه‌شنبه اجازه دادند تا نتیجه تحقیقات در مورد حلقه جاسوسی در این کشور منتشر شود. با این حال انتشار اسامی متهمان بنا به درخواست وکلای مدافع آن‌ها و با حکم دادگاه ممنوع اعلام شده است.

یورونیوز

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها