23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

سه عرب ایرانی در دانمارک به اتهام جاسوسی برای عربستان مجرم شناخته شدند

دادگاهی در دانمارک، امروز سه عرب ایرانی “عضو گروه جنبش عربی آزادی بخش الاحواز” که بر علیه حکومت ایران فعالیت می‌کند را به جرم جاسوسی برای عربستان سعودی، مجرم شناخت.

رسانه دانمارکی ریتزاوو گزارش کرده که این سه نفر دو سال پیش دستگیر شده و از آن زمان در بازداشت به سر می‌برند.

در بهار امسال دادستانی دانمارک سه عضو “جنبش عربی آزادی بخش الاحواز” را به “تامین مالی و ترویج تروریسم” در ایران متهم کرده بود.

در اطلاعیه دادستانی دانمارک این افراد متهم شده‌ بودند که با دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی در این زمینه همکاری داشته‌اند.

کمی پس از حمله مرگبار به حاضران در رژه نظامیان ایرانی در اهواز در سال ۱۳۹۷، دانمارک سه نفر را برای “ستایش تروریسم” بازداشت کرده بود.

مقام‌های دانمارکی در عین حال دستگاه‌های اطلاعاتی ایران را هم متهم کرده‌اند که می‌خواسته‌اند به تلافی حمله به رژه اهواز یکی از فعالان عرب ایرانی را ترور کنند.

لیز لوته نیلاس، دادستان پرونده در کپنهاگ، گفته بود: “این پرونده‌ای بسیار جدی است که در آن افرادی اقدامات اطلاعاتی غیرقانونی انجام داده و از دانمارک به ترویج و تامین مالی تروریسم در دیگر کشورها پرداخته‌اند.”

خانم نیلاس گفت بود دانمارک اجازه نمی‌دهد چنین اقداماتی در خاکش انجام شود.

مطابق اطلاعیه دادستانی دانمارک امکان اخراج همیشگی سه متهم از خاک این کشور هم وجود دارد و برای یکی از آنها این امکان وجود دارد که شهروندی دانمارک از او سلب شود.

حبیب اسیود، از رهبران “جنبش عربی آزادی بخش الاحواز” پاییز گذشته در شرایطی مبهم در ترکیه ناپدید شد و سپس مقام‌های ایرانی اعلام کردند او در ایران در بازداشت است.

تلویزیون ایران اعترافاتی از حبیب اسیود پخش کرد که در آن او سه نفر را به دست داشتن در حمله به رژه اهواز متهم می‌کرد.

در ۳۱ شهریور ۹۷ مهاجمانی به رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز حمله کردند و ۲۴ نفر را کشتند. از این میان ۱۸ نفر نیروهای سپاه پاسداران بودند.

بلافاصله پس از حمله یکی از اعضای “جنبش عربی آزادی بخش الاحواز” گفت که “مقاومت ملی الاحواز” مسئول حمله بوده، اما چند ساعت پس از آن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هم جداگانه مسئولیت این حمله را پذیرفت و کمی بعد هم ویدئویی از مهاجمان منتشر کرد.

بی بی سی فارسی

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها