18 C
Paris
Tuesday, October 3, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

سفر قریب الوقوع وزیر خارجه فرانسه به ایران

بنابه گزارش نشریه فرانسوی لوفیگارو، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجم ماه مارس ۲۰۱۸ برابر با ۱۴ اسفند۱۳۹۶، برای مذاکره به ایران سفر خواهد کرد. این نشریه نوشته است، موشک‌های بالستیک ایران، توافق هسته‌ای و چشم‌انداز برجام و همچنین تحولات منطقه موضوعات محوری گفت‌وگوهای لو دریان با مقامات جمهوری اسلامی خواهد بود.

لودریان در مصاحبه‌ای با نشریه لوفیگارو که روز دوشنبه (۲۲ ژانویه/ ۲ بهمن) منتشر شد، تصریح کرد: «ما گفت‌وگوهایی را با ایران درباره موشک‌های بالستیک و همچنین مسائل مربوط به منطقه آغاز کرده‌ایم.»

به گفته‌ی وزیر خارجه فرانسه کشورش میل دارد با مقامات جمهوری اسلامی درباره نفوذ نظامی ایران در منطقه و همچنین پیشتیبانی مالی این کشور از حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن مذاکره کند.

ژان ایو لودریان افزود: «این از دلایلی است که چرا من باید به ایران سفر کنم.» به گزارش خبرگزاری فرانسه او با جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفت‌‌وگو خواهد کرد.

در ماه‌های اخیر تنش میان تهران و پاریس در پی انتقادهای دولت امانوئل مکرون از نقش جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین برنامه‌های موشکی ایران شدت یافته است. فرانسه در نوامبر سال گذشته خواستار گفت‌وگویی سازش‌ناپذیر با تهران درباره برنامه موشک‌های بالستیک شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) در کنفرانسی خبری گفته بود که این کشور “نگران ادامه برنامه موشکی ایران است که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوانی ندارد و منبعی برای بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است”.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که به توافق اتمی می‌پردازد از ایران می‌خواهد در زمینه موشک‌هایی که می‌توانند کلاهک هسته‌ای حمل کنند، فعالیتی نداشته باشد.

مسئله برنامه موشکی از موضوعاتی بود که در تماس تلفنی میان روسای جمهوری فرانسه و ایران در آغاز سال جاری میلادی مورد بحث قرار گرفته بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفته بود که “برنامه‌های موشکی و دفاعی ایران ناقض قطعنامه‌های بین‌المللی نیست و ایران نسبت به دستیابی به آنچه باید برای دفاع از کشور داشته باشد، تردید نخواهد کرد”.

وزیر خارجه فرانسه قرار بود اوایل ماه ژانویه به ایران سفر کند، تا افزون بر گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی مقدمات سفر امانوئل مکرون به تهران را فراهم کند، اما این سفر ظاهرا به خاطر ناآرامی‌های ایران به تعویق افتاد.

مسئله توافق هسته‌ای و برجام نیز از موضوعات محوری است که در جریان دیدار لو دریان با مقامات ایران مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

لو دریان در گفت‌وگو با فیگارو در این راستا تصریح کرد: «اگر ایران قصد بازگشت به جمع جامعه‌ بین‌المللی را دارد، باید در مورد مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای همکاری کند، وگرنه پیوسته مورد سوءظن خواهد بود که قصد تولید سلاح‌های هسته‌ای را دارد.»

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط