6.2 C
Paris
Friday, December 8, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

سربریدن یک معلم نزدیک مدرسه ای در فرانسه

مهاجمی با فریاد “الله اکبر” به یک معلم در نزدیکی مدرسه در فرانسه حمله کرد و سر او را با چاقو برید.

حادثه در شهر کنفلان سنتاونورین در شمال غربی پاریس پایتخت فرانسه روی داده است.

یک معلم فرانسوی که اخیرا سر کلاس درس کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را نشان داده بود در نزدیکی پاریس سر بریده شد. فرد مهاجم که با چاقو به این معلم تاریخ حمله کرده بود به ضرب گلوله پلیس فرانسه کشته شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که فرد مهاجم پیش از آنکه به ضرب گلوله پلیس کشته شود فریاد «الله اکبر» سر داده بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به دنبال این حادثه در محل «ستاد بحران» در وزارت کشور فرانسه حضور یافت.

دادسرای مبارزه با تروریسم در فرانسه اعلام کرد که یک دبیر تاریخ امروز جمعه شانزدهم اکتبر سربریده شد. قربانی که “ساموئل پ.” نام دارد اخیراً در یکی از کلاس‌های درس خود دربارۀ آزادی بیان، کاریکاتورهای محمد را نشان داده بود. این تصاویر که در نشریه “شارلی ابدو” به چاپ رسیده بود در هفته‌های گذشته به سوءقصدی تروریستی در مقابل دفتر این نشریه منجر شد که در نتیجۀ آن دو نفر زخمی شدند. فرد مهاجم بر اساس کارت شناسائی او، یک جوان ١٨ سالۀ زادۀ مسکوست. اندکی پس از این جنایت، پیامکی در توئیت منتشر شد که مسئولیت این جنایت را به نام یک «جهادگرای چچن» بر عهده می‌گرفت. اصالت این توئیت هنوز از سوی مقامات امنیتی تائید نشده است.

به گزارش پلیس فرانسه امروز جمعه شانزدهم اکتبر جسد سربریدۀ یک دبیر تاریخ در خیابانی در نزدیکی دبیرستانی که وی در آن تدریس می‌کرد در منطقۀ “کُنفلان-سنت-اونورین” واقع در “ایولین” کشف شد. اندکی پیش از کشف جسد، پلیس جنایی فرد مشکوکی را که مسلح به کارد آشپزخانه بود شناسایی و تعقیب کرد و سپس به دلیل خودداری وی از تسلیم شدن به ضرب گلوله از پای درآورد.

اندکی پیش از آن رهگذران به رفتار این فرد که بگفتۀ آنان «در برابر دبیرستان بوآ دولن در رفت و آمد دائم بود» شک برده و پلیس را آگاه ساخته بودند.

اندکی پس از این جنایت، پیامکی در توئیت منتشر شد که مسئولیت این جنایت را به نام یک «جهادگرای چچن» بر عهده می‌گرفت. این پیام خطاب به رئیس جمهوری فرانسه نوشته شده و در آن آمده است «مکرون، رهبر کفار، من یکی از سگ های جهنم تو را که به پیامبر توهین کرده بود، کُشتم».

تحقیق دربارۀ این جنایت را دایرۀ ضد تروریستی ادارۀ کل امنیت داخلی فرانسه برعهده گرفته است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بلافاصله پس از اطلاع از این جنایت در محل حاضر شد. وزیر کشور نیز که در یک سفر رسمی در مراکش بسر می‌برد، به پاریس بازگشت.

انتشار خبر این جنایت، واکنش‌های فراوانِ مقامات کشور و رهبران نیروهای سیاسی را به دنبال داشت.

نمایندگان مجلس ملی فرانسه در جلسۀ عمومی جمعه شب با آگاهی از این جنایت بر پا برخاسته و با سکوت نسبت به آموزگار به قتل رسیده ادای احترام کردند.

ژان میشل بلانکر، وزیر آموزش و پرورش، در کانال توئیتر خود نوشت «حمله به یک آموزگار، یکی از خدمتگزاران کشور، حمله به جمهوری فرانسه است. وحدت و ایستادگی قاطع ما تنها پاسخ در برابر فجایع تروریسم اسلامی است. رویاروی آن می‌ایستیم».

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «همایش ملی»، با ارسال یک توئیت با اشاره به «وجود یک چنین وحشیگری غیرقابل تحمل در فرانسه»، تاکید کرد «اسلام‌ گرائی به جنگ علیۀ ما برخاسته است، باید با بکارگرفتن قدرت آن را از کشور خود برانیم».

ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپ رادیکال «فرانسه نافرمان» نیز در توئیتی از یک «جنایت نفرت انگیز» یاد کرد و نوشت «قاتل، خود را به جای خدائی انگاشته است که خود را پیرو او می‌داند. او دیانت خود را بی آبرو می‌کند و ما را نیز به جهنم زیستن با جنایتکارانی چون خود ناگزیر می‌سازد».

والری پکرس، رئیس شورای استان «ایل دو فرانس» پس از اشاره به ارتکاب این قتل توسط «یک اسلام گرای افراطی» تاکید کرد «در برابر کسانی که قصد نابود کردن ما و نابود کردن بیان آزاد آموزگاران ما را دارند، باید بشدت تمام عمل کنیم و از روی گرداندن بپرهیزیم».

بوریس وَلو، نمایندۀ سوسیالیست مجلس ملی فرانسه، تاکید کرد که «مدرسه، آموزگاران، آزادی آموزش، آزادی بیان در قلب جمهوری ما جای دارد. هرگزتسلیم نمی‌شویم».

به نوشتۀ گزاویه برتران، رئیس شورای استان «اُ دو فرانس»، «وحشیگری اسلام افراطی به مدرسه که یکی از نماد‌های جمهوری است، حمله کرد. این تروریست‌ها خواستار خاموش کردن ما و به زانو درآوردن ما هستند. بدانند که ما هرگز تسلیم نمی‌شویم و آنها هرگز نخواهند توانست ما را از خواندن، نوشتن، ترسیم کردن، فکر کردن و آموزش دادن بازدارند».

در همین رابطه:

والدین یک دانش آموز در میان ۹ مظنون بازداشت شده
مقام‌های قضایی فرانسه گفته‌اند که ۹ نفر را در ارتباط با بریدن سر یک معلم بازداشت کرده‌اند، از جمله والدین یکی از دانش‌آموزان مدرسه.

رسانه‌های فرانسه می‌گویند معلمی که شب گذشته در خیابان سر بریده شد، بعد از نشان دادن کاریکاتور پیامبر به دانش‌آموزان بارها هدف تهدید قرار گرفته بود.

شب گذشته بعد از آنکه مردی با فریاد الله‌اکبر معلم را با چاقو سر برید، پلیس در نزدیکی محل قتل به مهاجم حمله کرد و او را با گلوله کشت.

مهاجم جوانی ۱۸ ساله از اهالی چچن بوده است.
این قتل در زمانی اتفاق می‌افتد که پرونده محاکمه حمله گروه‌های اسلام‌گرا به مجله شارلی ابدو در پاریس در جریان است. این مجله فکاهی در سال ۲۰۱۵ بعد از انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام مورد حمله قرار گرفت و ۱۲ نفر از کارکنان آن از جمله سردبیر کشته شدند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دیشب به محل حادثه در شهری در شمال غربی پاریس رفت و گفت این حمله تمام ویژگی‌های یک “حمله تروریستی اسلامگرایانه” را دارد و معلم مدرسه به خاطر “آموزش آزادی بیان” به قتل رسیده است.

او به معلم‌ها اطمینان داده که از آنها محافظت خواهد کرد.

از حمله چه می‌دانیم؟
حادثه ساعت ۵ عصر به وقت محلی نزدیک یک مدرسه راهنمایی اتفاق افتاد. مهاجم جوان با چاقو به معلم حمله کرد و سر او را برید. شاهدان عینی گفته‌اند که او “الله اکبر” می‌گفت.

قتل در شهر کنفلان سنتاونورین در ۳۰ کیلومتری شمال غربی پاریس پایتخت فرانسه روی داد.

ظاهرا مهاجم به سرعت از صحنه گریخته بود اما مردم با پلیس تماس گرفته بودند و پلیس با تعقیب مهاجم او را کشت.

پلیس می‌گوید از او خواسته تسلیم شود اما مهاجم تهدید کرده و پلیس به روی او آتش گشوده و او کمی بعد جان داده است.

مهاجم چه کسی است؟
به گزارش رسانه‌های فرانسه متهم یک جوان هجده ساله است که در مسکو به دنیا آمده اما اصالتا چچنی است.

پدربزرگ و دو برادر او جزو ۹ نفری هستند که تا کنون بازداشت شده‌اند.

قربانی که بود؟
ساموئل پتی معلم ۴۷ ساله تاریخ و جغرافی درس می‌داد.

او اوایل این ماه کلاسی را با موضوع آزادی بیان شروع کرد.

گفته می‌شود او زمانی که درباره ماجرای نشریه شارلی ابدو صحبت می‌کرده، خواسته کاریکاتور پیامبر را نشان دهد اما قبل از آن بر اساس گزارش‌ها از دانش‌آموزان مسلمان خود خواسته بوده که اگر فکر می‌کنند ممکن است تصاویر برای آنها آزاردهنده باشد، اجازه دارند کلاس را ترک کنند.

والدین چند دانش‌آموز از این معلم شکایت کرده بودند و به گزارش رسانه‌های فرانسه آقای پتی پیش از مرگ چند پیغام ناشناس تهدید دریافت کرده بود.

نوردین شائودی، مادر یکی از دانش‌آموزان به خبرگزاری فرانسه گفته است: “پسرم می‌گوید آقای پتی معلمی بسیار مهربان، فوق‌العاده خوب و رفتارش بسیار دوستانه بود.”

واکنش فرانسویان چه بود؟
در پارلمان فرانسه نمایندگان به احترام معلمی که کشته شد ایستادند و حادثه “تروریستی” را محکوم کردند.

رهبران مسلمان در فرانسه هم این حمله را محکوم کردند. طارق اوبرو، امام مسجد بوردو به شبکه فرانس اینتر گفت: این مدنیت نیست که یک انسان بی‌گناه کشته شود. این بربریت است.”

دیشب ژرار دارمنین، وزیر کشور فرانسه سفرش را به مراکش نیمه‌تمام گذاشت و به پاریس بازگشت.

ژان میشل بلانکور، وزیر آموزش فرانسه هم در توییترش این حمله را “حمله به ملت فرانسه” توصیف کرده است. او ضمن همدردی با خانواده این معلم گفته اتحاد تنها راه مقابله با “هیولای تروریسم اسلامی” در فرانسه است.

شارلی ابدو در واکنش به حمله روز جمعه در حساب توییتری خود نوشته است: “عدم مدارا به سطحی تازه رسیده و به نظر می‌رسد برای ارعاب در کشور از هیچ چیز فروگذار نمی‌کنند.”

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط