11.5 C
Paris
Wednesday, September 28, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

سازمان ملل متحد از میزبانی ایران در مورد آوارگان و پناهندگان تقدیر کرد

آقای سیوانکا داناپالا نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران می‌گوید شیوه میزبانی ایران از یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های آوارگان و پناهجویان ستودنی و مثال زدنی است.

سیوانکا داناپالا از همکاری طولانی مدت آژانس پناهندگان سازمان ملل با اداره امور مهاجران وزارت کشور ایران اشاره کرد که قدمت آن به سرازیر شدن اولین موج پناهجویان افغان به ایران در چهل سال پیش باز می‌گردد.

آقای داناپالا ایران را بخاطر برخورداری پناهجویان از بیمه‌های درمانی و امکانات آموزشی و اشتغال ستود و گفت ایران همواره با آژانس پناهندگان سازمان ملل در راستای بهبود شرایط زندگی جمعیت بزرگ پناهجویان همکاری سازنده داشته است.

برپایه آمار تخمینی دولت بیش از ۹۵۰ هزار پناهنده افغان و ۲۸ هزار پناهنده عراقی در ایران اقامت دارند.

علاوه بر این ۶۲۰ هزار شهروند افغانستان نیز با روادید قانونی در ایران هستند.

تقدیر این مقام سازمان ملل در حالی است که در سالهای اخیر، برخی مقام های محلی محدودیت هایی برای ادامه تحصیل و کار مهاجران افغان ایجاد کرده اند.

دولت حسن روحانی از یکسال پیش زمینه را برای تحصیل تعداد محدودی از دانش آموزان افغان فراهم کرده است.

بر اساس قوانین ایران، فرزندان مادران ایرانی و پدران پناهجویان افغان، ایرانی محسوب نمی شوند و برای تحصیل و استفاده از امکانات در ایران با مشکلاتی روبرو هستند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط