24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

زنان مسلمان هندی که به حراج گذاشته شدند

یکشنبه هفته پیش چند زن مسلمان هندی متوجه شدند که به صورت آنلاین در معرض فروش گذاشته شده‌اند.

هنا خان، زن خلبان مسلمان هندی که نام او هم در این فهرست بود، به بی‌بی‌سی گفته زمانی که دوستش توییتی در این باره برایش ارسال کرد، متوجه موضوع شده است.

نام او مانند بسیاری دیگر در اپلیکیشن و وبسایت “حراج سولی” قرار گرفته بود؛ عکس و مشخصات زنان در این حراج در معرض عموم قرار داده شده بود و این زنان به عنوان “تخفیف روز” معرفی شده بودند.

در صفحه اصلی این اپلیکیشن عکس زنی ناشناس بود ولی خانم خان در صفحات بعدی هم عکس خود و هم دوستانش را پیدا کرد.

این زن خلبان می‌گوید ۸۳ نام را یافته ولی ممکن است این فهرست بلندتر هم باشد؛ او به بی‌بی‌سی گفته است: “آنها عکس من را از توییتر برداشته بودند که شناسه توییتر هم ضمیمه آن است؛ این اپلیکیشن ۲۰ روز فعال بوده و ما اصلا از آن اطلاع نداشتیم.”

“سولی” عبارتی است که هندوهای افراطی برای تحقیر زنان مسلمان از آن استفاده می‌کنند و این اپلیکیشن وانمود می‌کرد امکان خرید این زنان را به آنها می‌دهد؛ در حقیقت هیچ حراج آنلاینی وجود نداشت و هدف از این کار تحقیر زنان مسلمان در هند بوده است.

خانم خان می‌گوید به دلیل گرایش مذهبی خود مورد هدف قرار گرفته است؛ او گفته: “من یک زن مسلمان هستم که دیده و شنیده شده و در اجتماع بوده؛ آنها (هندوهای افراطی) می‌خواهند ما را ساکت کنند.”

در پی طرح شکایاتی در این باره، “گیت‌هاب” وبسایت میزبان، این اپلیکیشن را حذف کرد.

گیت‌هاب می‌گوید: “پس از دریافت گزارش‌هایی درباره این نوع فعالیت، و تحقیقات ما حساب‌های کاربری را تعلیق کردیم.”

اما این تجربه بسیاری از زنان را ترسانده است.

تمام زنانی که اطلاعات شخصی آنها در این اپلیکیشن منتشر شده زنان صاحب‌نامی بودند که در میان آنها خبرنگاران، فعالان مدنی، هنرمندان و محققان هم دیده می‌شدند.

پس از این اتفاق بعضی از آنها حساب‌های کاربری خود را در شبکه‌های اجتماعی غیرفعال کردند و بعضی هم درباره احتمال آزارهای بیشتر ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک زن به بی‌بی‌سی هندی گفته است: “هر چقدر هم که قوی باشید؛ قرار گرفتن عکس و انتشار اطلاعات شخصی به صورت عمومی ترسناک و آزار دهنده است.”

البته بعضی از کسانی که مشخصاتشان در این اپلیکیشن منتشر شده بود در شبکه‌های اجتماعی از مبارزه با این روند سخن گفته‌اند؛ بعضی دیگر هم با تشکیل گروه‌هایی در شبکه‌های پیام‌رسان نظیر “واتس‌اپ” به دنبال حمایت یا پشتیبانی یکدیگر هستند.

بعضی دیگر هم مانند خانم خان به پلیس رسما شکایت کرده‌اند.

پلیس هند گفته است تحقیقات را در این زمینه آغاز کرده ولی درباره گردانندگان اصلی این اپلیکیشن سخنی نگفته است.
سازندگان این اپلیکیشن از هویت جعلی استفاده کرده‌اند؛ اما حسیبا امین، هماهنگ‌کننده شبکه‌های اجتماعی برای حزب کنگره، چندین حساب کاربری را که بطور مستمر به مسلمانان، بخصوص زنان مسلمان حمله می‌کنند و مدعی حمایت از گروه‌های راست افراطی در هند هستند، عامل حملات اخیر دانسته است.

آقای امین می‌گوید این اولین باری نیست که زنان مسلمان اینگونه هدف حملات قرار گرفته‌اند.

به گفته او در سیزدهم ماه مه و همزمان با عید فطر کانالی در یوتیوب به پخش “برنامه ویژه” عید پرداخت که در حقیقت حراج آنلاین زنان مسلمان هندی و پاکستانی بود.

در این حراجی، خریداران با ۱۰روپیه (۶۷ سنت آمریکا) پیشنهاد خرید زنان را می‌دادند.

هفته گذشته توییتر چند حساب کاربری را که گفته شده پشت حملات اخیر (حراجی آنلاین) بوده، تعلیق کرد.

فعالان مدنی می‌گویند آزارهای آنلاین قدرت این را دارد که زنان را بترساند، آنها را “حقیر و در نهایت ساکت کند.”

هفته پیش بیش از ۲۰۰ بازیگر سینما، خبرنگار، اهالی موسیقی و مقامهای دولتی از سراسر جهان در نامه‌ای سرگشاده به روسای فیس‌بوک، گوگل، تیک‌تاک و توییتر از آنها خواستند امنیت زنان را یکی از اولویت‌ها قرار دهند.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره آزارهای آنلاین در هند در سال گذشته نشان می‌دهد هر قدر صدای زنان در جامعه بلندتر باشد، بیشتر هدف حملات قرار می‌گیرند.

نازی اروم، نویسنده و سخنگوی سابق عفو بین‌الملل در هند می‌گوید: “این حملات برنامه‌ریزی شده و هدفمند تلاشی برای گرفتن صدای زنان تحصیلکرده مسلمان در هند است که عقاید خود را ابراز می‌کنند و علیه اسلام‌هراسی سخن می‌گویند؛ این تلاشی است برای ساکت کردن، تحقیر و گرفتن فضایی که اشغال کرده‌اند.”

جنگ برای برقراری عدالت برای زنانی که هویتشان در اپلیکیشن “سولی” منتشر شده بسیار سخت و طولانی خواهد بود اما آنها مصمم هستند این راه را تا پایان ادامه دهند.

خانم خان گفته است اگر پلیس آنها را پیدا نکند “به دادگاه خواهد رفت و این پرونده را تا پایان ادامه خواهد داد.”

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط