5.4 C
Paris
Friday, December 8, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

رویترز: تلاش سازمان یافته آمریکا برای تحریک نارضایتی در ایران

خبرگزاری رویترز می‌گوید در گفتگو با چند مقام سابق و فعلی دولت آمریکا دریافته که وزارت خارجه این کشور در پی بدنام کردن رهبران ایران و تشدید فشار بر حکومت این کشور از طریق برجسته کردن ناآرامی‌هاست به این امید که ایران را به توقف برنامه هسته‌ای و تحرکاتش در منطقه وادار کند.

در این گزارش اختصاصی که رویترز روز شنبه (۲۱ ژوئیه – ۳۰ تیر) منتشر کرده گزارشگران این خبرگزاری آمریکایی می‌گویند مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید هدایت این برنامه را بر عهده دارند و طی آن یک رشته سخنرانی‌های تخریبی و کارزارها در شبکه‌های اجتماعی ترتیب داده شده که هدف آنها هم راستا با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، برای ایجاد تنگناهای اقتصادی برای ایران از طریق تشدید تحریم‌های این کشور است.

در این گزارش مفصل رویترز مدعی است که علاوه بر گفتگو با چند مقام فعلی و سابق دولت آمریکا با یک مقام ایرانی که نخواسته نامش فاش شود هم گفتگو کرده اما نه کاخ‌سفید و نه وزارت خارجه به درخواست این خبرگزاری برای واکنش درباره جزئیات این گزارش پاسخ نداده‌اند.

آن طور که رویترز نوشته، مطابق این طرح سخنرانی‌ها و کارزارهایی در شبکه های اجتماعی راه‌اندازی شده که اطلاعات مورد استفاده در آنها بعضا “اغراق شده” و یا “در تضاد با اظهارات رسمی مقام‌های دولت آمریکا” است؛ اطلاعاتی که با هدف “تخطئه و بدنام کردن رهبران ایران” تهیه شده است.

رویترز نوشته بررسی حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر و سایت اینترنتی “شِیرآمریکا” نشان می‌دهد که طی یک ماه گذشته نوشته‌های مختلفی با این هدف انتشار یافته است.

به گفته این خبرگزاری، در شبکه‌های اجتماعی هم حساب‌های کاربری وزارت خارجه آمریکا مکررا با مخاطب قراردادن “مردم ایران”، “جامعه ایرانیان خارج از کشور” و مشابه آن تاکید می‌کنند که “مردم ایران سزاوار برخورداری از حقوق بشرند.”

چند هفته پیش هم حضور جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید و رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ در گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس با واکنش‌های فراوانی روبرو شد.

قرار است مایک پومپئو، وزیر خارجه، هم روز یکشنبه (۲۲ ژوئیه – ۳۱ تیر) در کتابخانه رونالد ریگان واقع در لس‌آنجلس در همایشی تحت عنوان “صدای ایرانیان” سخنرانی و با جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا گفتگو کند.

حضور آقای پومپئو در این همایش هم در رسانه‌های آمریکا با واکنش‌هایی روبرو شده و برخی از آن به تلاش آمریکا برای همسو کردن جامعه ایرانیان خارج از این کشور با سیاست‌های تهاجمی آقای ترامپ علیه ایران یاد کرده‌اند و تلاش برای “هم‌صدایی” با ایرانیان را در تضاد با فرمان مهاجرتی آقای ترامپ که ورود شهروندان ایران به خاک آمریکا را بسیار محدود کرده ارزیابی کرده‌اند.

بی بی سی

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط