2.9 C
Paris
Friday, December 9, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

رونمایی از مجسمه الهام‌گرفته شده از منشور کوروش در آمریکا

بنابه گزارش رسانه ها، روز چهارم ژوئیه، هم‌زمان با مراسم سالگرد استقلال ایالات متحده، شهر لس‌آنجلس شاهد رونمایی از یک مجسمه و برگزاری مراسم مربوط به آن بود؛ مجسمه‌ای به نام آزادی که شکل و ایده آن بنا بر اعلام طراحانش از منشور کوروش کبیر الهام گرفته شده است.

بنیاد فرهنگ، یک بنیاد غیرانتفاعی ایرانی-آمریکایی که ساخت این اثر را سازماندهی کرده در وب‌سایت خود در مورد این مجسمه می‌نویسد که اکنون این اثر حکم «مجسمه آزادی ساحل غربی» آمریکا را دارد.

علی رازی، بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره بنیاد فرهنگ در گفت‌وگو با روزنامه لس‌آنجلس تایمز می‌گوید که منشور کوروش که الهام‌بخش این اثر شده ارزش نمادین ویژه‌ای برای روز استقلال آمریکا دارد.

او توضیح می‌دهد که کوروش هخامنشی، نخستین فردی بود که یک امپراتوری چندفرهنگی را بر پایه آزادی ادیان بنا کرد و «به‌جای قتل و غارت، به مردم آزادی داد که مذاهب خود را دنبال کنند.»

طراح این مجسمه هنرمند بریتانیایی، «سسیل بَلموند» است که طرح او از میان ۳۰۰ طرح دیگر که برای دریافت بودجه ۲٫۲ میلیون دلاری ساخت مجسمه رقابت می‌کردند انتخاب شده است.

به گفته آقای بلموند، این طرح با الهام‌گیری از منشور کوروش کبیر، «نمادی است برای ارزش‌های همیشگی آزادی و رواداری».
سسیل بلموند توضیح می‌دهد که مجسمه آزادی او به‌گونه‌ای طراحی شده که کسانی که با خودرو از بلوار سانتا مونیکا می‌گذرند با نگاه به این اثر هنری اشکال روی آن را به صورت نوشته‌هایی در حال حرکت و تغییر تجربه می‌کنند.

به نوشته وب‌سایت بنیاد فرهنگ، این بنیاد برای تأمین مالی این اثر و دریافت مجوزهای لازم از شهرداری لس‌آنجلس چهار سال وقت صرف کرده و بیشتر هزینه این اثر از طریق دریافت مبالغ اهدایی داوطلبان تأمین شده است.

به گفته بنیاد فرهنگ، «بیش از یک میلیون نفر» از سراسر آمریکا و ۵۰ کشور دیگر مبالغی را برای این طرح اهدا کرده‌اند.
محل قرار گرفتن مجسمه آزادی، در وسط بلوار سانتا مونیکا و در نزدیکی ورودی محله بورلی هیلز است. به نوشته روزنامه لس‌آنجلس تایمز، این منطقه تخمیناً حدود نیم میلیون شهروند ایرانی-آمریکایی را در خود جای داده که بزرگ‌ترین مهاجرنشین ایرانی در خارج از ایران است.

به نوشته لس‌آنجلس تایمز، برای آیین رونمایی از این مجسمه آزادی، هزاران نفر در محل حضور پیدا کرده و این مراسم با موسیقی و صرف غذای ایرانی همراه بوده است.

این اثر که حدود ۹ هزار کیلوگرم وزن دارد بر روی پایه‌ای از جنس سنگ تراورتن قرار گرفته و همه قسمت‌های آن به طور کامل در ایالات متحده ساخته شده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط