2.1 C
Paris
Tuesday, December 6, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

روحانی در دیدار با موگرینی؛ اروپا به حامیان تروریست‌ها فشار بیاورد

بنا به گزارش خبرگزاری ها، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر یک روزه خود به تهران با رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کرده و سپس عازم عربستان سعودی شده است.
حسن روحانی در ملاقات با موگرینی، تروریسم در سوریه و عراق را خطری بزرگ برای جهان خواند و گفت اگر به طور جدی با تروریست‌های منطقه مبارزه نشود، در آینده شاهد چند دولت و حکومت تروریستی در منطقه و شمال آفریقا خواهیم بود.
اگر اتحادیه اروپا به هر دلیل مایل به استفاده از حضور نظامی خود برای برخورد با تروریست‌ها در منطقه نیست، استفاده از قدرت سیاسی برای اعمال فشار به حامیان منطقه‌ای تروریست‌ها و قطع کمک‌ها به آنان اثرات قابل توجهی در مبارزه با تروریسم بر جای خواهد گذاشت.
دیدار موگرینی و روحانی یک روز پس از نشست سه جانبه وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو انجام گرفت. در این ملاقات نیز گفته شده بود که اولویت اصلی در سوریه مبارزه با تروریسم و دفاع از حق حاکمیت سوریه است.
رئیس جمهوری ایران در ملاقات با موگرینی به لزوم تحرک در مناسبات ایران و اروپا و ظرفیت‌های کشورش برای تبدیل به یک مسیر ترانزیتی مطمئن بین شمال و شرق آسیا و اروپا نیز پرداخت.
روحانی از لزوم همکاری‌ها در زمینه انرژی و اقتصاد بین ایران و اروپا یاد کرد و از ظرفیت‌های کشورش در زمینه راه آهن، حمل و نقل جاده‌ای و هوایی و فراهم کردن امنیت انرژی اروپا سخن گفت.
حسن روحانی با اشاره به وجود نیروی انسانی تحصیلکرده و محوریت ایران در بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه، خواستار توسعه مناسبات تجاری، اقتصادی، علمی، فرهنگی، فناوری و گردشگری ایران و اتحادیه اروپا شد.
خانم فدریکا موگرینی نیز گفته است؛ گروه‌های تروریستی از جمله داعش و النصره تهدیدی علیه جهان هستند و اتحادیه اروپا به همکاری ایران به عنوان قدرتی کلیدی در راستای حل و فصل مسائل منطقه‌ای نیاز دارد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط