15.7 C
Paris
Sunday, October 2, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

روحانی در مراسم تحلیف: امروز روزگار رونمایی از مادر تحریم‌ها نیست

حسن روحانی امروز، شنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت)، در مراسمی در مجلس شورای اسلامی سوگند ریاست جمهوری ادا کرد.
ده‌ها از نفر از مقام‌های عالیرتبه کشورهای مختلف جهان مهمان مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران بودند. حسن روحانی و علی لاریجانی با تاکید به “حضور معنادار” این مهمانان اشاره کردند.
آقای روحانی خطاب به نمایندگان کشورهای دیگر گفت ایران “آماده همکاری با کشورهای شما در پیشبرد منافع مشترک است. همکاری ما علیه هیچ کشوری نیست.”
او با دفاع از عملکرد چهار سال گذشته خود، و به ویژه یادآوری به پایان رساندن مذاکرات هسته‌ای و توافق جامع با قدرت‌های جهانی (برجام)، گفت ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود، اما در مقابل اقدام‌های آمریکا واکنش متناسب نشان خواهد داد.
مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر از اجرای سخت‌گیرانه برجام و احتمال نقض آن توسط ایران گفته‌اند.
حسن روحانی در ابتدای صحبت‌های خود در مجلس گفت پیروزی او در انتخابات، به معنی انتخاب یک “رویکرد و راه” به خصوص است که او باید به آنها وفادار بماند.
آقای روحانی درباره دولت دوازدهم جمهوری اسلامی گفت: “این دولت می‌خواهد دولتی معتدل باشد که نه با هر پرخاشی بترسد و تسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود و بجنگد. ما دولتی مصلح هستیم چه در سیاست داخلی و چه خارجی که صلح را برجنگ و اصلاح را بر جمود ترجیح می‌دهیم.”
او گفت: “ما پشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم، اما بزرگترین سلاح ما رای ملت ما است.”
به تازگی در آمریکا قانونی تصویب شده که مطابق آن دونالد ترامپ باید سپاه پاسداران را تحریم کند.
‘مادر بمب‌ها’
حسن روحانی در مراسم تحلیف گفت: “ما دست دوستی به سوی همسایگان خود دراز می‌کنیم و اعتقاد داریم که تنها از طریق گفتگو و همکاری منطقه‌ای می‌توانیم در جهت آرامش، بالندگی و پیشرفت منطقه قدم برداریم.”
آقای روحانی گفت: “امروز روزگار، رونمایی از مادر بمب‌ها نیست، بیایید از مادر مذاکرات رونمایی کنیم. امروز روزگار رونمایی از مادر تحریم‌ها نیست، بیایید از مادر همکاری‌ها رونمایی کنیم.”
“مادر همه‌ بمب‌ها” نام بمبی است که آمریکا چند ماه پیش در افغانستان از آن استفاده کرد.
‘مرحله جدید’
پس از پایان مراسم تحلیف آقای روحانی در کنار صادق و علی لاریجانی و در جمع خبرنگاران سخنان کوتاهی داشتند.
صادق لاریجانی گفت با انتخاب دوباره حسن روحانی فضای سیاسی وارد “مرحله جدیدی” شده است. آقای لاریجانی در عین حال از دولت خواست به “مسائل فرهنگی” هم بپردازد.
علی لاریجانی هم گفت مجلس برای همکاری با دولت آماده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط