16.2 C
Paris
Thursday, June 1, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

رهبر ایران خطاب به آمریکا: هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل ایران مواجه خواهد شد

هم‌زمان با سفر بالاترین مقام اجرایی ایران به نیویورک، آیت‌الله علی خامنه‌ای به شدت از ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده و مسئولان آن کشور را “دروغگو” خطاب کرده است.
رهبر ایران صبح امروز یکشنبه ۲۶ شهریور گفته است: “ملت ایران محکم ایستاده و هر حرکت غلط نظام سلطه در قضیه برجام، با عکس العمل جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.”
او بار دیگر آمریکا را به عهدشکنی متهم کرده و گفته است: “مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند که مذاکره کنند و از بخشی از حق خود نیز صرف‌نظر کنند تا تحریم‌ها برداشته شود، اما امروز می‌بینیم علی‌رغم همه قرارها و تعهدها و بحث‌های فراوان در مذاکرات، برخورد آمریکا با این مذاکرات و نتیجه آن، کاملا ظالمانه، قلدرمابانه و زورگویانه است.”
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران صبح امروز برای رایزنی درباره برجام و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به آمریکا رفت.
رهبر ایران در جمع دانش‌آموختگان دانشکده نیروی انتظامی گفته است در پاسخ به “دروغ‌گویی” و “زورگویی” آمریکا، مسئولان ایران باید به سردمداران به گفته او “فاسد” آمریکا اثبات کنند که به مردم خود متکی هستند و زیر بار زور نمی‌روند.
در ادامه واکنش‌ها به موضع‌گیری‌های آمریکا، امروز علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم تهدید کرده است: “اگر آمریکا برجام را بر هم بزند ایران اسلامی قدرت این را دارد که قبل از زمان پیش‌بینی شده به حال نخست خود و حتی قدرتمندتر از قبل برگردد.”
سفر ‘مهم’ روحانی به نیویورک
حسن روحانی پیش از سفر به نیویورک در فرودگاه به خبرنگاران گفت که “در مسئله برجام نیاز به توضیحاتی است و جلساتی که در نیویورک درمورد برجام برگزار می‌شود بسیار مهم است.”
با وجود توافق جهانی بر سر ادامه اجرای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بارها با این توافق مخالفت کرده و گفته در ماه اکتبر همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تأکید کرده است که برجام “به نفع امنیت، ثبات و توسعه منطقه و جهان است”.
رئیس جمهور ایران گفته است که “مخالفان برجام به دو-سه کشور و از جمله عده‌ای در آمریکا محدود می‌شوند که حال خودشان را مغبون می‌بینند و احساس می‌کنند سفره‌ای باز شده است و فکر می‌کنند در باز شدن این سفره، موقع خوردن غذا و استفاده از آن محروم هستند.”
آیا آمریکا برجام را بر هم می‎‌زند؟
موضوع برجام و تلاش‌های اخیر کاخ سفید در ارتباط با این توافق‌نامه در روزها و هفته‌های اخیر در صدر اخبار بوده است.
آقای ترامپ روز پنج‌شنبه چهاردهم سپتامبر (۲۳ شهریور) در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری عازم مناطق آسیب دیده فلوریدا بودند یک بار دیگر توافق با ایران را “بدترین توافقی” توصیف کرد که “تاکنون دیده” و مدعی شد که ایران روح برجام را نقض کرده است.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی گفت که دولت آقای ترامپ در حال بررسی و تدوین سیاست جدیدی در قبال ایران است و در این سیاست تنها به قابلیت‌های هسته‌ای ایران نمی‌پردازد، بلکه “کل تهدیدهای ایران” را در نظر می‌گیرد.
آقای تیلرسون چند روز پیش در سفرش به لندن و در ملاقات با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به طور اجمالی درباره توافق هسته‌ای ایران با او صحبت کرد. دفتر نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که خانم می در صحبت‌های کوتاهی که درباره توافق هسته‌‌ای داشته، “اهمیت برجام در ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای” را به آقای تیلرسون یادآوری کرده است.

منبع؛ بی بی سی فارسی

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط