5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

رسوایی سوءاستفاده جنسی در پزشکان بدون

خبرگزاری آلمان گزارش کرده است در سازمان‌های امدادگری چون پزشکان بدون مرز و کمیته بین‌المللی نجات (IRC) سوءاستفاده‌های جنسی دیده شده است. سخنگوی کمیته بین‌المللی نجات در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان سوءاستفاده های جنسی در این سازمان را تایید کرد.

بنابراین بعد از رسوایی اخیر جنسی و مالی سازمان امداد رسانی آکسفام که بخشی از منابع مالی آن از سوی دولت بریتانیا تامین می شود حالا نوبت به سازمان فرانسوی پزشکان بدون مرز رسیده که در این زمینه خبرساز شود.

این سازمان غیر دولتی که مقر آن در ژنو است روز چهارشنبه از برملا شدن بیست و چهار مورد آزار و یا سوء استفاده جنسی که عاملان آن کارمندان زیر مجموعه اش بوده اند، خبر داد.

پزشکان بدون مرز با انتشار بیانیه ای تصریح کرده است که ۱۴۸ فقره شکایت و یا هشدار در زمینه سوء استفاده جنسی کارکنان این سازمان به قسمت مدیریت ارسال شده است. موارد اعلام شده تنها بخشی از رسوایی‌های اخلاقی کارکنان پزشکان بدون مرز است زیرا این سازمان مردم نهاد تخلفات احتمالی رصد شده توسط تیم های اعزامی به ماموریت و گزارش نشده به مقر عملیاتی این سازمان در پاریس را منظور نکرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «برغم هشدارها در باره افزایش موارد سوء استفاده، پزشکان بدون مرز آگاه است که مواردی از این دست در بطن سازمان به خوبی گزارش نمی‌شود.»

به گزارش این سازمان از میان شکایت‌های دریافت شده، چهل مورد سوء استفاده و یا آزار پس از تحقیقات داخلی مورد شناسایی قرار گرفته که از این میان بیست و چهار مورد آزار یا سوء استفاده جنسی کشف و دراین ارتباط نوزده نفر از کار برکنار شده‌اند. پزشکان بدون مرز اعلام کرده است که پنج فرد دیگر مرتبط با این رسوایی جنسی بوسیله تدابیر انضباطی و یا تعلیقی مجازات شده اند.

اتهام سوءاستفاده جنسی به سازمان‌های امدادگری چون پزشکان بدون مرز و همچنین کمیته بین‌المللی نجات (International Rescue Commitee) که مرکزش در نیویورک است، رسیده است.

سخنگوی کمیته بین المللی نجات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آلمان سوءاستفاده‌های جنسی در این سازمان را تایید کرد. او گفت مسئولان این سازمان اتهامات در این رابطه را به حامیان مالی خود اطلاع داده‌اند؛ کمیته‌های تحقیق در باره این اتهامات تشکیل شده و حامیان مالی از نتیجه تحقیقات آگاه شده‌اند.

سخنگوی کمیته بین المللی نجات اما درباره موردهای اتهام و زمان وقوع آنها سخنی نگفت. این سازمان که مرکز آن در آمریکاست به کمک افرادی می‌آید که پس از درگیری یا رخداد ناگوار طبیعی نیازمند کمک هستند.

روزنامه انگلیسی” سان” فاش کرد که وزارت توسعه بریتانیا به طور موقت پشتیبانی مالی خود را از کمیته بین‌المللی نجات (IRC) قطع کرده است. رئیس و مدیرعامل این سازمان امدادگر در حال حاضر دیوید میلی‌بند، سیاست‌مدار بریتانیایی و وزیر خارجه پیشین بریتانیاست.

ثبت سوءاستفاده جنسی در سازمان پزشکان بدون مرز
دفتر سازمان پزشکان بدون مرز در پاریس گزارش داد که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) ۲۴ مورد سوءاستفاده جنسی در این سازمان ثبت شده است. در گزارش پزشکان بدون مرز همچنین آمده است که در همین رابطه ۱۹ نفر از کارکنان این سازمان اخراج شده‌اند.

پزشکان بدون مرز اما بر این نظر است که موردهای سوءاستفاده جنسی به ۲۴ مورد اشاره شده محدود نیست، زیرا مواردی وجود دارند که گزارش نشده‌اند و به همین دلیل است که شمار دقیق سوءاستفاده جنسی در این سازمان در سال ۲۰۱۷ معلوم نیست.

در گزارش پزشکان بدون مرز آمده است که این سازمان سال‌هاست با سوءاستفاده‌های جنسی در این سازمان مقابله می‌کند. این سازمان سیستمی گزارشگر برای چنین قربانیانی تهیه کرده که آنها می‌توانند با استفاده از آن از کمک‌هایی در این زمینه برخوردار شوند.

به گزارش پزشکان بدون مرز در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در مجموع ۱۴۶ مورد رفتار نامتعارف در میان کارکنان این سازمان گزارش شده که تنها به موردهای آزار جنسی محدود نمی‌شوند و در آنها مثلا موردهای موبینگ (آزاری که فرد قربانی را وادار به ترک کار کند) نیز دیده می‌شوند.

سکس- پارتی کارکنان آکسفام در هائیتی
خبرها در باره رسوایی جنسی در سازمان‌های خیریه هفته گذشته با خبر برگزاری سکس پارتی از طرف کارکنان سازمان امدادگر آکسفام در هائیتی و چاد آغاز شد. خانم پنی لاورنس، معاون بریتانیایی این سازمان در پی این رسوایی استعفا کرد.

یکی از اعضای رهبری آکسفام گزارش داده بود که مردانی در این سازمان در ازای کمک به زن‌ها از آنان تقاضای رابطه جنسی کرده بودند.

روز پنج‌شنبه (۲۶ بهمن / ۱۵ فوریه) سازمان خیریه آکسفام از “اشتباه بد” دیگری خبر داد. در این خبر آمده است که یکی از کارکنان این سازمان که در پی رسوایی جنسی پس از زمین لرزه سال ۲۰۱۱ در هائیتی، از آکسفام اخراج شده بود، بار دیگر به عنوان مشاور این سازمان در اتیوپی مشغول به کار شده است.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط