14.4 C
Paris
Monday, October 3, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

دو فیلم ایرانی در میان ۸۵ فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار

هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار، ۲۶ فوریه در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار خواهد شد که ۸۵ فیلم غیر انگلیسی زبان کاندیدار اسکار شده اند .
آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فهرست تایید شده فیلم‌هایی که برای شرکت در رقابت برای جایزه اسکار بهترین فیلم زبان غیر انگلیسی تقاضا کرده‌اند را منتشر کرده است.که از جمله نمایندگان ایران، یمن، عراق و عربستان سعودی در این فهرست دیده می‌شود.
در میان ۸۵ فیلم این دوره، فیلم‎های فروشنده، ساخته اصغر فرهادی و زیر سایه، نخستین ساخته بابک انوری، فیلمساز ایرانی- بریتانیایی که هر دو به زبان فارسی ساخته شده، به عنوان نمایندگان ایران و بریتانیا به فهرست اولیه آکادمی راه یافته اند.
داستان فیلم زیر سایه که در ژانر وحشت ساخته شده، در دهه ۱۹۸۰ در اوج دوران جنگ ایران و عراق درتهران می‌گذرد.
جنگ و جن در فیلم “زیر سایه”
اصغر فرهادی که یک اسکار برای فیلم جدایی نادر از سیمین در کارنامه سینمایی خود دارد، برای چهارمین بار فیلمی در فهرست اولیه آکادمی دارد.
او بجز جدایی نادر از سیمین که تنها فیلم ایرانی است که برنده اسکار شده و نخستین فیلم ایرانی است که در بخش دیگری بجز بهترین فیلم زبان خارجی نامزد شده، پیش از این فیلم‌های درباره الی و گذشته را در فهرست اولیه داشته است.
بچه‌های آسمان، ساخته مجید مجیدی فیلمی دیگری از سینمای ایران است که توانسته نامزد اسکار بهترین فیلم زبان خارجی شود.
یمن نیز برای نخستین بار است که نماینده‌ای در این فهرست دارد.
فیلم من نجوم هستم، دختری ۱۰ ساله و مطلقه، فیلمی درباره ازدواج کودکان در یمن است که خدیجه السالمی ساخته است.
داستان این فیلم درباره دختری ۱۰ ساله است که ازدواج اجباری کرده است و تلاش می‌کند که از طریق قانونی طلاق خود را بگیرد.
از لهستان هم فیلم پس‌تصویر، آخرین ساخته آندره وایدا، کارگردان شهیر این کشور به آکادمی معرفی شده است. وایدا سه روز پیش در ۹۰ سالگی درگذشت.
فیلم پس‌تصویر، روی سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۲ در زندگی ولادیسلاو استرزمینسکی، هنرمند و نظریه پرداز هنری برجسته لهستانی تمرکز دارد که حاضر نشد سیاست‌های حزب سوسیالیست کارگری لهستان در دوران استیلای نظام استالینی را بپذیرد.
اما از افغانستان فیلم رفتن، به عنوان نماینده این کشور به بخش فیلم‌های خارجی‌زبان اسکار معرفی شده بود که در لیست نهایی وجود ندارد.
در مرحله بعدی گزینش که در ماه دسامبر خواهد بود، ۹ فیلم انتخاب خواهند شد و در ۲۴ ژانویه ۵ نامزد نهایی معرفی می‌شوند.
سال گذشته فیلم مجارستانی پسر شائول، که درباره هولوکاست است برنده اسکار بهترین فیلم زبان غیر انگلیسی شد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط